بازتاب جهانی خبر انتقال برنامه‌های ایران اینترنشنال به واشینگتن در پی تهدیدهای امنیتی

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

خبر توقف پخش برنامه‌های ایران اینترنشنال از لندن و انتقال همه بولتن‌های خبری ۲۴ ساعته به واشینگتن‌ به دلایل امنیتی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی داشته و خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و رادیو و تلویزیون‌های مختلف در کشورهای گوناگون به آن پرداخته‌اند.

شبکه بی‌بی‌سی جهانی در گزارشی به ابعاد این خبر پرداخت با محمود عنایت مدیر شبکه ایران اینترنشنال گفت‌وگو کرد.

محمود عنایت به بی‌بی‌سی گفت: «من نمی‌توانم باور کنم که [وضعیت] به اینجا رسیده است.»

او افزود: «یک دولت خارجی چنان تهدید بزرگی برای مردم بریتانیا در خاک بریتانیا ایجاد کرده که ما مجبور به جابه‌جایی هستیم.»

مدیر ایران اینترنشنال ادامه داد: «باید واضح بگویم، این فقط یک تهدید برای شبکه تلویزیونی ما نیست، بلکه عموم مردم بریتانیا را تهدید می‌کند.»

ساندی تایمز چاپ بریتانیا نیز یکی از تیترهای صفحه اول خود را به این خبر اختصاص داده است. این خبر در بریتانیا در شبکه اسکای‌نیوز، روزنامه گاردین، دیلی‌تلگراف، ایونینگ‌استاندارد و رادیوی ال‌بی‌سی هم پوشش داده شده است.

این خبر در دیگر کشورها نیز بازتاب داشته و به ویژه رسانه‌های انگلیسی‌زبان، فرانسوی و آلمانی‌زبان نیز آن را پوشش داده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در این زمینه گزارش داد که انتقال برنامه‌های ایران اینترنشنال به واشینگتن در «شرایط سخت» کنونی روابط بریتانیا و جمهوری اسلامی به ویژه پس از اعدام علیرضا اکبری ایرانی-بریتانیایی متهم به جاسوسی است.

این خبرگزاری به نفوذ رسانه‌ای ایران اینترنشنال در میان مردم ایران اشاره کرد و به نقل از آدام بیلی، یک سخنگوی ایران اینترنشنال، نوشت که این شبکه حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون بیننده در میان ایرانیان ساکن داخل و خارج ایران دارد.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز در این زمینه گزارش داد این اتفاق در حالی است که تهدیدها علیه شبکه‌های فارسی زبان خارج از ایران به دلیل پوشش اعتراضات سراسری ایران «به طور تصاعدی افزایش یافته است».

همچنین کلر چندلر، نماینده سنای استرالیا، در واكنش به توقف پخش برنامه‌های شبکه ایران‌اینترنشنال از لندن به دلیل تهدیدات امنیتی نوشت: «باز هم از آنچه رژیم ایران می‌تواند در کشورهای غربی انجام دهد، وحشت زده شده‌ام. با کارکنان این شبکه که هدف تهدید قرار گرفته‌اند، ابراز همدلی می‌کنم.»

در پی هشدار پلیس بریتانیا، شبکه ایران‌اینترنشنال که یک شبکه مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیاست، برای حفظ امنیت روزنامه‌نگاران و همکاران خود، پخش برنامه‌های خود را از شامگاه جمعه از لندن متوقف و بولتن‌های خبری خود را به واشینگتن‌ منتقل کرد.

عصر روز شنبه، پلیس متروپولیتن لندن بیانیه‌ای در ارتباط با تهدید‌های امنیتی علیه ایران‌اینترنشنال منتشر کرد و از ایران‌اینترنشنال برای «‌درک مداوم» شرایط و جابه‌جایی دفتر خود به دلیل توصیه پلیس تشکر کرد.

پلیس متروپولیتن لندن همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد به فعالیت خود در پاسخ به تهدید‌های بالقوه ادامه می‌دهد.

پیشتر علی‌اصغر رمضان‌پور، از مدیران ایران‌اینترنشنال نیز درباره این تغییر توضیح داد: «روز جمعه ۲۸ بهمن جلسه‌ای میان کارشناسانی از پلیس لندن که مساله امنیت ساختمان و کارکنان ایران‌اینترنشنال را دنبال می‌کنند با تیم امنیتی تلویزیون ما برگزار شد که پلیس لندن در آن، ارزیابی‌هایی تازه‌ای از شرایط ارائه و توصیه‌های مشخصی را در مورد نحوه ادامه همکاری‌مان با روزنامه‌نگاران ساکن در لندن مطرح کرد. بر اساس توصیه‌های پلیس، به این جمع‌بندی رسیدیم که بهتر است تا مدتی، ادامه پخش برنامه‌های خبری از طریق استودیوهای واشینگتن صورت بگیرد.»

رمضان‌پور این اتفاق را «مرحله‌ای تازه از کار خبررسانی» ایران‌اینترنشنال خواند و گفت: «امیدواریم همچنان این فرصت را داشته باشیم که با استواری، فعالیت خبری خود را ادامه دهیم.»

به گفته او، این تغییر هیچ تاثیری بر کیفیت برنامه‌های ایران‌اینترنشنال از نظر روال و اولویت‌های خبری نداشته و همچنان کار اطلاع‌رسانی «منصفانه، متوازن و معتبر» انجام می‌شود: «فکر می‌کنیم این حق مردم ایران در سراسر جهان است که از تحولات ایران و جهان از طریق روزنامه‌نگاران، آگاه شوند.»

رمضان‌پور افزود: «به جز اندک تغییراتی در زمان‌بندی برخی برنامه‌های خبری - تحلیلی که این‌جا در لندن اجرا می‌کردیم، ادامه پخش برنامه‌ها و خبررسانی‌ها تغییری نخواهد داشت.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
۱۰۰ سال با گلستان
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید