وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای چینی خود نسبت به پیامد سیاست‌های پکن هشدار داد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با همتای چینی خود وانگ یی، نسبت به پیامد اقدامات مختلف چین، از جمله برنامه بالن‌های جاسوسی و دور زدن تحریم‌های روسیه، هشدار داد و در عین حال تاکید کرد واشینگتن به دنبال یک جنگ سرد جدید با چین نیست.

بلینکن در این دیدار که در حاشیه نشست امنیتی مونیخ برگزار شد، با اشاره به نقض حریم هوایی آمریکا توسط بالن جاسوسی چین، تاکید کرد چنین «اقدامات غیرمسئولانه‌ای» دیگر هرگز نباید اتفاق بیافتد.

او تاکید کرد آمریکا نقش یکپارچگی سرزمینی خود را تحمل نخواهد کرد و خاطرنشان کرد برنامه بالن‌های تجسسی چین که به حریم هوایی ۴۰ کشور در پنج قاره تجاوز کرده، اکنون برای جهان برملا شده است.

بلینکن همچنین نسبت به پیامدهای هرگونه حمایت چین از روسیه در جنگ اوکراین و یا دور زدن سیستماتیک تحریم‌ها در این زمینه هشدار داد.

وزیر خارجه آمریکا ضمن محکوم کردن آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی و اقدامات بی‌ثبات‌کننده پیونگ‌یانگ، بر ضرورت واکنش قدرت‌های مسئول جهان به این اقدامات تاکید کرد.

بلینکن با اشاره به مواضع جو بایدن در ادامه رقابت با چین در عین پایبندی به ارزش‌ها و منافع ایالات متحده، تاکید کرد آمریکا به دنبال مناقشه با چین و یک جنگ سرد جدید نیست.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

سپاه صلح
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید