عراقچی در آستانه تظاهرات بروکسل: نباید بگذاریم در خارج علیه جمهوری اسلامی مرتب تظاهرات شود

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

در آستانه تظاهرات ایرانیان در بروکسل که برای درخواست در زمینه گنجاندن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه دولت روحانی، گفت: «نباید اجازه دهیم اینطور مرتب علیه ما تظاهرات شود و مرتب پیام‌هایی داده شود.»

عراقچی در یک برنامه که از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار روح‌الله خمینی برگزار شد، با اشاره به تلاش برای «غیرقابل قبول» معرفی شدن جمهوری اسلامی در خارج گفت باید «در جهت کاهش این فضا حرکت کنیم».

او گفت: «به هرحال نباید اجازه دهیم اینطور مرتب علیه ما تظاهرات شود و مرتب پیام‌هایی داده شود. علی‌رغم اینکه معتقدم جمهوری اسلامی قوی‌تر از اینهاست و بیدی نیست که با این بادها بلرزد، ولی به هرحال نباید اجازه دهیم هزینه‌های آن بیشتر شود.»

این اظهارات عراقچی در حالی است که ایرانیان خارج از کشور تاکنون بارها علیه جمهوری اسلامی تظاهرات برگزار کرده‌اند.

در آخرین نمونه، ایرانیان و کنشگران ساکن سان‌فرانسیسکو با برگزاری تجمع و تظاهرات، خواستار حمایت جهانی از خیزش انقلابی مردم ایران و اتحاد علیه جمهوری اسلامی شدند.

تظاهرات‌کنندگان با حمل پلاکاردها و عکس معترضان کشته‌شده و سایر زندانیان سیاسی به هم‌خوانی سرودهای انقلابی پرداختند.

همچنین ایرانیان و کنشگران در واشینگتن‌دی‌سی در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران تظاهرات کردند و تظاهرات‌کنندگان در مسیر خود مقابل دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی تجمعی گسترده برگزار کرده و به پخش سرودهای انقلابی پرداختند.

قرار است روز دوشنبه نیز تظاهرات بزرگی در بروکسل برگزار شود.

ولی محلوجی، سخنگوی جبهه آزادی ایرانیان کوییر، در فراخوانی از ایرانیان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ساکن اروپا خواست در تظاهرات ۲۰ فوریه در بروکسل با نمادهای رنگین‌کمانی حضور گسترده داشته باشند.

اظهارات عراقچی در حالی است که مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی برای احیای برجام به نتیجه نرسیده و تحریم‌های بیشتری علیه تهران به دلیل سرکوب اعتراضات و همچنین کمک تسلیحاتی به روسیه برای جنگ در اوکراین اعمال شده است.

او در این زمینه گفت: «من نمی‌گویم جلوی این فشارها کم می‌آوریم. اما چرا باید اجازه دهیم هزینه ایجاد شده و فشار به جمهوری اسلامی و مردم بیشتر شود. باید با آن مقابله کنیم و مستلزم این است که هم در دیپلماسی، هم در کار فرهنگی و هم در سیاست داخلی تدابیری را اتخاذ کنیم و نگذاریم چهره جمهوری اسلامی را مدخوش و بدنام کنند.»

عراقچی که پیشتر مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای بوده، نسبت به آینده این مذاکرات ابراز خوشبینی کرد و گفت: «به عنوان یک دیپلمات معتقدم که باید امیدواری را همیشه حفظ کرد.»

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی از چند ماه پیش متوقف شده و در این مدت رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قدرت‌های غربی بارها نسبت به افزایش فعالیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران هشدار داده‌اند.

در حالی که جمهوری اسلامی متهم است در پی ساخت بمب اتمی بوده، عراقچی گفت: «پاسخ ما هم همیشه این بود که ما نمی‌خواهیم زیر بار حرف زور شما برویم. ما که دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و فتوا هم داریم که حرام است ولی اینکه ما قدرت این را داریم که جلوی شما ۵، ۶ ابر قدرت دنیا بایستیم و بگوییم نه، سلاح اتمی ما در اصل این است.»

جمهوری اسلامی هنوز به پرسش‌های آژانس درباره مواد اورانیوم کشف شده در مکان‌های اعلام نشده در ایران پاسخ نداده است.

پربیننده‌ترین‌ها

سامپه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید