تاکید بر ضرورت تروریستی اعلام شدن سپاه از سوی اروپا در یک نشست خبری پیش از تظاهرات بروکسل

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

در آستانه برگزاری تظاهرات مخالفان جمهوری اسلامی در بروکسل، یک عضو پارلمان اروپا، یک عضو پارلمان سوئد و یک عضو پارلمان ایالتی هامبورگ در نشستی خبری در پایتخت بلژیک، بار دیگر بر قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا تاکید کردند.

علیرضا آخوندی، عضو پارلمان سوئد، در این نشست خبری که روز یکشنبه ۳۰ بهمن برگزار شد، گفت: «تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، پایان خط جمهوری اسلامی است به همین‌خاطر قصد جمهوری اسلامی و ارتش سایبری رژیم این است که تجمع ما بزرگ نشود.»

او به موضوع توقف پخش برنامه‌های ایران اینترنشنال از دفتر لندن اشاره کرد و این موضوع را بخشی از اقدامات تروریستی سپاه پاسداران در خاک اروپا دانست.

آخوندی همچنین در پاسخ به ایران اینترنشنال درباره اتحاد مخالفان جمهوری اسلامی گفت: «هر قدم درباره اتحاد مخالفان مثبت است و ما را به مقصد نزدیک‌تر می کند. خیلی زیباست که آقای رضا پهلوی، خانم نازنین بنیادی و خانم مسیح علی‌نژاد به کنفرانس مونیخ دعوت شدند.»

این عضو پارلمان سوئد از ایرانیان خواست که برای مبارزه با جمهوری اسلامی متحد شوند.

او گفت: «اپوزیسیون ایرانی با اتحاد خود باید به اروپا تضمین بدهند که در صورت برافتادن جمهوری اسلامی، می‌توانند در کشور امنیت برقرار کنند و روابط مناسبی با اروپا داشته باشند.»

آخوندی در این نشست خبری درباره درخواست تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران گفت: «کلید این انقلاب ضعیف‌تر کردن سپاه پاسداران است و همه حاشیه‌سازی‌ها در فضای مجازی ناشی از ترس از این موضوع است.»

این عضو ایرانی‌تبار پارلمان سوئد افزود: «در صورت قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا در بین نیروهای جمهوری اسلامی ریزش رخ خواهد داد.»

آخوندی با این حال به مشکلات تحریم جمهوری اسلامی از سوی اتحادیه اروپا پرداخت و ادامه داد: «در صورت اعمال جدی تحریم‌ها علیه ایران، کشورهای اروپایی مشکلات مالی زیادی خواهند داشت و با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ اوکراین این موضوع قابل توجه است.»

عیبر السهلانی نماینده سوئد در پارلمان اروپا نیز در این نشست خبری گفت: «سپاه پاسداران عامل بی‌ثباتی منطقه است و مخاصمه‌های نظامی را شعله‌ورتر می‌کند.»

خانم سهلانی با تاکید بر این که «برخلاف برخی تبلیغات مسیر پیش روی مردم خیلی روشن است»، افزود: «قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا باعث ثبات منطقه می‌شود.»

او گفت: «قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی بسیار مهم است، زیرا در هرجایی از خاورمیانه که جنگ، کشتار، سرکوب و جنایتی رخ می‌دهد، ردپایی از جمهوری اسلامی دیده می‌شود.»

این نماینده پارلمان اروپا تاکید کرد: «افسانه‌ای وجود دارد که سپاه پاسداران باعث ایجاد ثبات در خاورمیانه می‌شود. ما باید نشان ندهیم که این افسانه حقیقت ندارد.»

دانیال ایلخانی‌پور، نماینده پارلمان ایالتی هامبورگ نیز در این نشست گفت: «اگر سیاستمداران اروپایی از ایران حمایت نکنند، بعدتر نمی‌توانند حرف از حقوق بشر بزنند. اروپا حتی به لحاظ اقتصادی هم می‌تواند بر روی آینده ایران سرمایه‌گذاری کند.»

او به وجود ترس در میان سیاستمداران اروپایی که حتی ملاحظات اقتصادی ندارد، اشاره کرد و گفت: «باید به سیاستمداران غربی نشان دهیم که ترس از سوریه‌ای شدن ایران اشتباه است.» او گفت که مثلا این سیاستمداران از ورود موج جدیدی از مهاجران به اروپا نگران هستند.

ایلخانی‌پور درباره درخواست تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران افزود: «قرار داده شدن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا شکستی بزرگ برای جمهوری اسلامی و قدم اول آزادی مردم ایران است.»

قرار است روز دوشنبه اول اسفند برابر با ۲۰ فوریه تجمعی با حضور ایرانیان علیه جمهوری اسلامی و در حمایت از تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شود.

پیشتر دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، از ایرانیان خواست که در این روز مقابل ساختمان شورای اروپا در بروکسل تجمع و از قرارگرفتن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی در اتحادیه اروپا حمایت کنند.

مسیح علی‌نژاد نیز اعلام کرد که در این تجمع شرکت خواهد کرد. همچنین ولی محلوجی، سخنگوی جبهه آزادی ایرانیان کوییر، در فراخوانی از ایرانیان ال‌جی‌بی‌تی‌کیو ساکن اروپا خواست در این تظاهرات با نمادهای رنگین کمانی حضور گسترده داشته باشند.

دو روز پیش از برگزاری چنین تظاهراتی، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه دولت روحانی، گفت: «نباید اجازه دهیم اینطور مرتب علیه ما تظاهرات شود و مرتب پیام‌هایی داده شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها