اختصاصی: درپی تلاش‌ آمریکا، امارات نیز ضوابط ارزی و بانکی با ایران را سختگیرانه‌تر کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۷

طبق اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران‌اینترنشنال، امارات متحده عربی پس از سفر دو هفته قبل معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، سخت‌گیری برای حواله درهم به ایران و همچنین ضوابط بانکی برای شرکت‌های تازه تاسیس در امارات را بیشتر کرده است.

بر اساس این اطلاعات، در حال حاضر ارسال حواله درهم برای تجار ایرانی سخت‌تر شده و بازرگانان همچون گذشته آزادی عمل در نقل و انتقال درهم برای صادرات کالا به ایران را ندارند.

یکی از صرافی‌های دبی به ایران اینترنشنال گفت تجار شناخته‌شده و آنهایی که در زمینه مواد غذایی فعالیت دارند با مشکلات کمتری مواجه شده‌اند اما صرافی‌های بزرگ و بانک‌ها، با احتیاط بیشتری با مشتریان ایرانی کار می‌کنند و برخی از آنها هم به طور کلی کار با ایرانی‌ها را متوقف کرده‌اند.

افزایش ضوابط سخت‌گیرانه امارات در ارتباط با تعاملات ارزی و بانکی با ایران در حالی است که روز سه‌شنبه نیز ایران‌اینترنشنال با استناد به یک نامه‌ محرمانه اختصاصی گزارش داد مشاور محمد مخبر، معاون رئیس جمهور ایران، خطاب به مخبر نوشته که جمهوری اسلامی در ارتباط با منابع ارزی‌ بلااستفاده‌اش در عراق ماهانه ضررهای میلیونی متحمل می‌شود.

در این سند اختصاصی که به ایران‌اینترنشنال رسیده، مشاور محمد مخبر گفت بیش از هشت و نیم میلیارد دلار منابع ارزی ایران در عراق بدون استفاده انباشت شده و ارزش منابع دیناری هم رو به کاهش است.

مشاور معاون رییس‌جمهور در این نامه که تاریخ آن ۱۳ دی ماه امسال ذکر شده، گفت هزینه نرخ بهره‌ منابع یورویی به ماهانه پنج میلیون دلار می‌رسد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که گزارش‌ها از مشکلات شدید مسافران ایرانی در عراق برای خرید حتی یک دلار حکایت دارد. مهدی کرمی‌پورمقدم، دبیر کل پیشین اتاق ایران و عراق، در گفت‌وگو با شرق ضمن تایید این خبرها گفت درپی اعمال محدودیت‌های امریکا در بازار ارز عراق، صرافی‌ها به مسافران ارز نمی‌فروشند.

روز پنجم بهمن، رویترز گزارش داد محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم را که پیش‌تر با شبه‌نظامیان اسلام‌گرا مبارزه می‌کردند، مامور کرده تا جلو ارسال دلار قاچاق به ایران را بگیرند.

رویترز به نقل از دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که به طور منظم در جلسات بانک مرکزی این کشور شرکت می‌کنند گزارش داد که جمهوری اسلامی ماهانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار از تاجران عراقی دریافت می‌کند.

پربیننده‌ترین‌ها

میراث ناملموس
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید