مردم شهرهای مختلف ایران همزمان با چهلم محمد حسینی و محمدمهدی کرمی، دو معترض اعدام‌شده در جریان خیزش انقلابی مردم، با برگزاری تظاهرات و تجمع‌های خیابانی گسترده، بر عزم خود برای سرنگونی جمهوری اسلامی تاکید کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال از محله‌های مختلف تهران و شهرهای بزرگ و کوچک کشور نشان می‌دهد معترضان شامگاه پنجشنبه ۲۷ بهمن با وجود حضور سنگین نیروهای سرکوبگر، به صورت گسترده به خیابان‌ها آمدند و با سر دادن شعار بر عزم خود برای سرنگونی جمهوری اسلامی تاکید کردند.

شاهزاده رضا پهلوی در اینستاگرام نوشت: «هم‌میهنان در سراسر ایران در چهلم کیان (محمد حسینی) و محمدمهدی کرمی نشان دادند که انقلاب ملی ایران زنده است و راه همه جان‌باختگان راه آزادی ایران تا روز پیروزی ادامه دارد.»

مسیح علی‌نژاد نیز در واکنش به تظاهرات ضد حکومتی گسترده مردم ایران در ۲۷ بهمن در توییتی نوشت: «مردم ایران با وجود خطر مرگ، باز هم به خیابان‌ها آمدند و رژیم را بار دیگر بهت‌زده کردند. مردم ایران این رژیم را سرنگون خواهند کرد.»

نازنین بنیادی نیز در توییتی نوشت: «قابل توجه کسانی که می‌گفتند انقلاب مردم ایران تمام شده: معترضان بازهم به خیابان‌ها آمدند. مردم شجاع ایران تا این رژیم خونخوار را با یک دموکراسی سکولار جایگزین نکنند، از پای نخواهند نشست.»

مردم پایتخت در خیابان‌های محله‌هایی از جمله تهرانپارس، هفت‌‌حوض نارمک، صادقیه، ستارخان، بلوار فردوس و شریعتی راهپیمایی برگزار کردند و شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور»، «زن زندگی آزادی» و ‌«‌امسال سال خونه سید‌علی سرنگونه» سر‌ دادند.

مردم تهران شامگاه پنجشنبه در خیابان انقلاب نیز راهپیمایی اعتراضی برگزار کرده و فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال از حمله نیروهای سرکوبگر به معترضان در محله‌های ستارخان و نارمک، پرتاب گاز اشک‌آور به سمت مردم و بازداشت تعدادی از معترضان حکایت دارد.

معترضان در منطقه گلشهر کرج، در حمایت از اتحاد و یکپارچگی و مطالبات مردم ایران در شهرهای مختلف، شعار «کرد و بلوچ و آذری، آزادی و برابری» سردادند.

معترضان در مشهد هم در محله‌هایی همچون بلوار وکیل‌آباد و احمدآباد به خیابان آمدند. ویدیوهای رسیده حاکی از سر دادن شعار «برادر شهیدم خونت رو پس می‌گیرم» است.

معترضان اصفهانی نیز به خیابان‌های این شهر آمده و شعارهایی از جمله «فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی» سردادند.

ویدیوی رسیده از سنندج نیز نشان می‌دهد مردم شامگاه پنجشنبه ۲۷ بهمن‌ماه در خیابان آتش روشن کرده و فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهند.

ویدیوهای منتشرشده از ایذه نیز از حضور گسترده معترضان در خیابان‌ها و سردادن شعارهای ضدحکومتی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» حکایت داشت.

صبح پنجشنبه پدر محمدمهدی کرمی در چهلمین روز اعدام پسرش در پستی اینستاگرامی با تشکر از همدردی مردم نوشت: «‌روزها و شب‌های بسیار سخت و دشواری را سپری کردیم تا به چهلم فرزند دلبند و ورزشکارمان برسیم.چهلم نیز گذشت اما غم و اندوهی که در دل ماست سال‌ها باقی می‌ماند.»

پیشتر، گروه‌های مختلف مدنی از جمله جوانان محلات تهران برای تجمع همزمان با چهلم دو معترض اعدام‌شده فراخوان داده بودند. بنرهای متعددی هم در خیابان‌ها نصب شده بود و دیوارنویسی برای این فراخوان در شهرهای مختلف به چشم می‌خورد.

ماموران امنیتی صبح پنجشنبه برای جلوگیری از تجمع معترضان در ورودی آرامستان بهشت‌علی اشتهارد جو امنیتی شدیدی حاکم کرده بودند.

حکم اعدام محمدمهدی کرمی، قهرمان ۲۲ ساله کاراته و محمد حسینی، ورزشکار و کارگر ۳۹ ساله که پس از تجمع مراسم چهلم حدیث نجفی بازداشت و در دادگاه‌هایی کوتاه بدون دسترسی به وکیل انتخابی محاکمه شده بودند، ۱۷ دی ماه اجرا شد.

محمدحسین آقاسی، وکیل انتخابی خانواده کرمی در پی اعدام موکلش اعلام کرد او در حالی اعدام شد که در «اعتصاب غذای خشک» بود و اجازه آخرین دیدار با خانواده‌اش را به او نداده بودند.

علی شریف‌زاده اردکانی، وکیل محمد حسینی هم پیش از اعدام او در توییتی نوشته بود در دیدار با موکلش در زندان کرج، حسینی گفته بود شکنجه شده و به همین دلیلی اقرارهای او وجاهت قانونی ندارد.

به نوشته او، محمد حسینی «از شکنجه، ضرب و شتم با چشم و دست و پای بسته تا لگد به سر و بیهوشی، زدن با میله آهنی به کف پا و شوکر در قسمت‌های مختلف بدن» گفته بود.

هر دوی این معترضان اتهام دست داشتن در کشته شدن روح‌الله عجمیان، یک عضو بسیج را رد کرده بودند.

اعدام آنها با محکومیت بین‌المللی و واکنش گسترده و بسیار منفی افکار عمومی در ایران مواجه شد.

پیش از آنها محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، دو معترض جوان دیگر، در تهران و مشهد اعدام شده بودند.

سازمان عفو بین‌الملل هشدار داده در ایران دست‌کم ۱۴ معترض در ارتباط با اعتراضات و برای اتهاماتی به غیر از «قتل عمد» در معرض خطر جدی اعدام قرار دارند. این سازمان همچنین صدور احکام اعدام برای این افراد را ناقض تعهدات ایران بر اساس قوانین بین‌المللی خواند و خواستار تعلیق فوری این احکام شد.

در گزارش عفو بین‌الملل از عرشیا تکدستان، جواد روحی، ابراهیم نارویی، کامبیز خروت، مجید کاظمی، منوچهر مهمان‌نواز، منصور دهمرده، محمد بروغنی، مهدی بهمن، مهدی محمدی‌فرد، محمد قبادلو، صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و شعیب میربلوچ‌زهی ریگی به‌عنوان ۱۴ نفری یاد شده که در معرض خطر شدید اعدام قرار دارند.


پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
سپاه صلح
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید