ادامه خیزش انقلابی با تجمع و شعاردهی، همزمان با فراخوان‌ها برای اعتراضات ۲۷ بهمن

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۷

همزمان با فراخوان‌های گسترده برای حضور مردم در اعتراضات سراسری ۲۷ بهمن به مناسبت چهلمین روز اعدام محمدمهدی کرمی و محمدحسینی، خیزش انقلابی مردم با تجمع، شعاردهی، شعارنویسی، پخش تراکت‌های اعتراضی و ادای احترام به معترضان کشته شده ادامه داشت.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد روز چهارشنبه ۲۶ بهمن، کارگران مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران در بندرعباس در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و مطالبات معوقه دست به تجمع زدند.

همچنین ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد افراد دارای معلولیت در تجمع اعتراضی خود روز سه‌شنبه مقابل سازمان برنامه و بودجه، در این سازمان را گِل گرفتند.

شعاردهی مردم علیه جمهوری اسلامی نیز در نقاط مختلف به صورت گسترده ادامه داشت. ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد در آستانه فراخوان برای ۲۷ بهمن اهالی شهرک اکباتان در شامگاه چهارشنبه ۲۶ بهمن شعار «زن زندگی آزادی» را از خانه‌ها فریاد زدند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد هم‌زمان با فراخوان‌ها برای ۲۷ بهمن مردم معترض در محله‌های مختلف تهران از جمله شهرک باقری، اشرفی اصفهانی و تهرانپارس در شامگاه چهارشنبه ۲۶ بهمن شعارهای ضدحکومتی سردادند.

ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد در آستانه فراخوان برای ۲۷ بهمن در شامگاه چهارشنبه ۲۶ بهمن، مردم در خیابان فاطمی تهران شعار «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله» سر دادند.

ویدیوی ارسالی دیگر به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد در آستانه فراخوان برای ۲۷ بهمن در شامگاه چهارشنبه ۲۶ بهمن در تهران شعار «فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی» سر داده شد.

دیگر ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نیز نشان می‌دهد در آستانه اعتراضات ۲۷ بهمن، اهالی مهرشهر کرج در شامگاه چهارشنبه ۲۶ بهمن شعار «تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود» سر دادند.

شعارنویسی، نصب بنرهای اعتراضی و سایر فراخوان‌ها برای اعتراضات سراسری ۲۷ بهمن نیز ادامه داشت. ویدیویی که به ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد که یکی از شهروندان در مشهد به یاد نیکا شاکرمی که دندان‌های او را خرد کرده بودند، بر روی پلی در این شهر شعار نوشت و از اعتراضات سراسری ۲۷ بهمن‌ماه حمایت کرد.

ویدیو‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است معترضان در منطقه قیطریه تهران شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای انگل» و «زنده باد آزادی» را روی دیوارها نوشته‌اند.

دیگر ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد هم‌زمان با فراخوان‌ها برای ۲۷ بهمن تراکت‌هایی برای دعوت از مردم معترض در فردیس کرج در شامگاه چهارشنبه ۲۶ بهمن پخش شده است.

ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد معترضان در حمایت از فراخوان تجمعات ۲۷ بهمن بر روی یکی از پل‌های تهران یک بنر با تصویر محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، دو معترض اعدام‌شده، و شعار «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»، نصب کرده‌اند.

ویدیوی دیگری که به ایران‌اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد معترضان در روز چهارشنبه ۲۶ بهمن برای اعتراض در روز ۲۷ بهمن با شعار «زن زندگی آزادی» و «اتحاد رمز پیروزی» فراخوان داده‌اند.

در همین حال، ادای احترام به معترضان کشته‌شده نیز در نقاط مختلف ادامه داشت. یک شهروند مخاطب ایران‌اینترنشنال با ارسال ویدیویی از مزار مینو مجیدی، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در کرمانشاه، می‌گوید: «بر سر این مزار حاضر شدیم که بگوییم قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان. ۲۷ بهمن‌ماه کرمانشاه به‌‌پا خواهد خواست، و نه فقط کرمانشاه؛ کل ایران.»

در ویدیوی ارسالی دیگر، شهروندی از توزیع آش بین کودکان کار به‌یاد محمد حسینی و محمدمهدی کرمی، از جانباختگان خیزش انقلابی مردم، روایت می‌کند.

در یک ویدیوی ارسالی دیگر نیز دو شهروند روایت خود را از حضور بر سر مزار حمیدرضا روحی، جانباخته خیزش انقلابی، ارائه می کنند.

از سوی دیگر، فعالان و کنشگران نیز بر تداوم خیزش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» تاکید کردند. فاطمه سپهری در دفاعیه‌ای از زندان مشهد به مسئولان جمهوری اسلامی هشدار داد که خودش و میلیون‌ها نفر دیگر ۴۴ سال است از عملکرد ظالمانه آنها از قبیل اختلاس، تجاوز و جنگ‌افروزی به ستوه آمده‌اند و دیگر تاب تحمل هیچ کدام این مقام‌ها را ندارند و تا پس گرفتن کشور از پا نخواهند نشست.

فاطمه سپهری در دفاعیه‌اش از زندان وکیل‌آباد مشهد که در حساب توییتر برادرش منتشر شده، اعلام کرد ۳۱ روز در سلول انفرادی اطلاعات بوده و به علت وخیم شدن حالش به بیمارستان امام رضا منتقل شده است. او افزود در حال حاضر روزی یک ساعت اجازه هواخوری دارد و تلفن‌هایش کوتاه و کنترل شده است.

سارا خادم الشریعه، استاد بین‌المللی شطرنج، نیز که پس از حضور بی‌حجاب در مسابقات جهانی به اسپانیا مهاجرت کرده، به رویترز گفت با وجود قرار بازداشتی که در ایران علیه او صادر شده و امکان بازگشت به وطن را از او گرفته، برداشتن حجاب «کاری درستی بود که باید انجام می‌دادم و هیچ پشیمانی ندارم»

در همین حال، امیر ريیسیان، وکیل توماج صالحی، روحیه و انرژی این خواننده رپ زندانی را «ستودنی و فوق‌العاده» توصیف کرد و نوشت که توماج ملاقات هفتگی با پدرش و همچنین ملاقاتی با وکیل خود داشته اما وقت رسیدگی دادگاه او هنوز تعیین نشده است.

از سوی دیگر، مقامات و چهره‌های بین‌المللی نیز بر ادامه حمایت از خیزش انقلابی ایرانیان تاکید کردند. مایک لوین، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، با تاکید بر حمایت خود از طرح این مجلس با عنوان «قانون مهسا امینی» که مقامات ارشد جمهوری اسلامی، از جمله خامنه‌ای و رئیسی را تحریم می‌کند، گفت: «نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران را با قاطعیت محکوم می‌کنم.»

ژیو وانگ، زندانی پیشین آمریکا در ایران، نیز اقدام دانشگاه پکن در اعطای عنوان استاد افتخاری به ابراهیم رئیسی را شرم‌اور خواند و گفت: «رئیسی قرار است به دانشجویان دانشگاه پکن چه یاد دهد؟ اینکه چطور معترضان را بکشند یا اینکه جنبش‌های دموکراسی‌خواهانه را سرکوب کنند؟»

گسترش دامنه خیزش انقلابی بار دیگر اطلاح‌طلبان را به هشدار نسبت به حکومت واداشت. جبهه اصلاحات در بیانیه‌ای در حمایت از بیانیه اخیر محمد خاتمی اعلام کرد که «عاملیت در مورد تحقق این ‌راهکارها در اختیار صاحبان قدرت است» و «فرصت برای آن‌ها نامحدود نیست.»

با این حال مقامات جمهوری اسلامی همچنان بر انکار خیزش انقلابی مردم و ادامه سیاست‌های سرکوبگرانه خود تاکید دارند. احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، گفت: «با نقشه دشمن، برخی مظاهر فساد و بی‌حجابی، بی‌مهابا و آشکارا در حال تردد هستند و باید عمل به تکلیف، حتی به قیمت فشارهای اجتماعی و روانی، در دستور کار همه مجاهدان جهاد تبیین باشد.»

خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد در پی گزارش یک تذکر‌ دهنده حجاب اجباری، داروخانه‌ای در تهرانپارس به دلیل نداشتن حجاب یکی از مسئولان آن پلمب شد.

با وجودی که از زمان خیزش انقلابی، جمهوری اسلامی محدودیت‌های گسترده‌ای را بر دسترسی شهروندان به اینترنت اعمال کرده، کاظم غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، در دیدار با سفرا و دیپلمات‌های خارجی در تهران خیزش انقلابی ایرانیان را «اغتشاش» خواند و گفت جمهوری اسلامی در زمان «اغتشاشات» اینترنت را قطع نکرده «ولی محدودیت‌هایی برای کنترل آثار ناشی از اینترنت ایجاد شد».

مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت، نیز در توییتی نوشت: «فضای مجازی بى در و پيكر، براى كشاندن به سمت غفلت است و ترغيب بازگشت به جاهليت با جديدترين و جذابتربن ابزار.»

در همین حال، محمد دهقان، معاون حقوقی رییس‌جمهور، از آماده شدن لایحه اصل ۲۷ در مورد برگزاری تجمعات خبر داد و گفت وزارت کشور هم نظرات اصلاحی‌اش را داده که در لایحه اعمال شود و در مرحله بعد این لایحه به مجلس ارسال خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
مستند کوتاه - حسین تهرانی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید