اختصاصی؛ کامیون‌هایی که اخیرا در شرق سوریه هدف حمله قرار گرفت متعلق به سپاه پاسداران بود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۷

ایران اینترنشنال به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد کاروانی از کامیون‌ها که شامگاه نهم بهمن در منطقه تحت نفوذ ایران در شرق سوریه مورد هدف پهپادها قرار گرفتند، متعلق به سپاه پاسداران و احتمالا حامل تسلیحات قاچاق بوده است.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، این کاروان تحت رهبری یگان ۱۹۰ سپاه قدس به فرماندهی بهنام شهریاری در محدوده مرزی عراق و سوریه مورد حمله واقع شده است.

به گفته منابع مطلع، این حمله در شرایطی انجام شده که توافقی بین عراق و سوریه برای انتقال کاروان‌های کامیون‌های ایران در گذرگاه‌های مرزی این کشورها صورت گرفته است.

اطلاعات ایران اینترنشنال همچنین نشان می‌دهد واحد ۱۹۰ سپاه قدس از نیروهای عراقی برای انتقال اسلحه در مسیر زمینی از ایران و از طریق عراق به سوریه و لبنان استفاده می‌کند.

بهنام شهریاری یکی از اعضای شناخته‌شده و ارشد سپاه قدس است که در قاچاق و پولشویی دست دارد. آمریکا در خرداد سال ۱۴۰۱ یک شبکه بین‌المللی قاچاق نفت و پولشویی به رهبری شهریاری و رستم قاسمی که در آن زمان هنوز در قید حیات بود را تحریم کرد.

شبکه العربیه هم ششم آبان ۱۴۰۱ به نقل از منابعی آگاه گزارش داد جمهوری اسلامی از مسیر زمینی از عراق به سوریه و از آنجا به لبنان برای «انتقال تسلیحات استراتژیک و مواد خطرناک» استفاده می‌کند. این شبکه تلویزیونی در گزارشش نوشت هر چند هفته یک بار کامیون‌هایی تحت پوشش ارسال کالاهای بشردوستانه از ایران به لبنان از طریق عراق و سوریه به ویژه از طریق گذرگاه البوکمال تسلیحات منتقل می‌کنند.

این منابع به العربیه گفتند: «ایرانی‌ها با کمک یگان ۱۹۰ نیروی قدس سپاه پاسداران به رهبری بهنام شهریاری... از این محور زمینی استفاده می‌کنند.»

در همین حال، منابع آگاه به ایران اینترنشنال گفتند واحد ۱۹۰ سپاه قدس در زمینه قاچاق تسلیحات با واحد ۴۰۰ به رهبری فردی با هویت عبداللهی و همچنین شبه‌نظامیان کتائب حزب‎الله و انصارالله همکاری می‌کند.

پیشتر، شبکه فاکس‌نیوز در سال ۲۰۱۷ میلادی در تحقیقاتش با افشای نام شهریاری گزارش داده بود واحد ۱۹۰ بازوی مخفی نیروی قدس سپاه پاسداران است و سال‌هاست به مناطق درگیر بحران در خاورمیانه و شمال آفریقا اسلحه قاچاق می‌کند.

مایکل آیزنشتات، مدیر برنامه‌های مطالعات نظامی و امنیتی موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، به فاکس‌نیوز گفته بود: «اغلب اسلحه و مواد منفجره در کامیون‌ها و زیر محموله‌های قانونی قرار می‌گرفتند تا آنها را پنهان کنند.»

جمهوری اسلامی از متحدان منطقه‌ای رژیم بشار اسد است و تاکنون بارها محموله‌های تسلیحاتی به سوریه برای مسلح کردن این رژیم و همچنین شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان فرستاده است.

اسرائیل اما بارها اعلام کرده که اجازه نخواهد داد چنین نقل و انتقالاتی صورت بگیرد.

یک منبع نظامی اسرائیلی روز پنج‌شنبه ۲۰ بهمن در گفت‌وگو با روزنامه سعودی ایلاف به جمهوری اسلامی هشدار داد اگر تجهیزات و تسلیحات نظامی را تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه به مردم زلزله‌زده سوریه به این کشور منتقل کند، بدون تردید پاسخ نظامی قاطعانه‌ای از سوی اسرائیل دریافت خواهد کرد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید