خامنه‌ای از مردم و گروه‌های مختلف سیاسی خواست «نق نزنند» و از جمهوری اسلامی انتقاد نکنند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

علی خامنه‌ای باتلاش برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های جمهوری اسلامی، انتقادها از ناکارآمدی حکومت در حل مشکلات مردم را «نق زدن» توصیف کرد و از گروه‌های مختلف سیاسی خواست از حکومت انتقاد نکنند.

خامنه‌ای روز چهارشنبه ۲۶ بهمن در یک سخنرانی به قشرها و گروه‌های مختلف مردم و فعالان اشاره کرد و گفت: «فعال سیاسی هم می‌تواند نقش‌آفرین باشد البته فعالیت سیاسی، به نشستن و یافتن نقطه ضعفی در دولت یا دستگاه‌های دیگر و تمسخر و بزرگ‌نمایی آن در فضای مجازی نیست.»

او افزود: «فعالیت سیاسی یعنی تشریح فضای سیاسی دنیا و منطقه و تبیین اهداف دشمنان و جهت‌گیری‌های دوستان.»

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله خامنه‌ای از ابتدای خیزش سراسری علیه حکومت، این خیزش را به «دشمنان» جمهوری اسلامی در خارج از مرزهای کشور نسبت داده‌اند.

خامنه‌ای با وجود اعتراف به وجود بحران‌هایی از جمله «گرانی، تورم و کاهش ارزش پول ملی»، انتقادها در این زمینه را ناشی از «نگاه ارتجاعی» دانست.

او گفت: «با نگاه ارتجاعی به ضعف‌ها، اینگونه نتیجه گرفته می‌شود که فایده‌ای ندارد و نمی‌شود کاری کرد بنابراین باید دست روی دست بگذاریم یا نِق بزنیم و ضعف‌ها را با صدای بلند مطرح کنیم و حتی مثل برخی‌ها اصل انقلاب و جمهوری اسلامی را انکار کنیم.»

رهبر جمهوری اسلامی این ادعا را مطرح کرد که در کشورهایی چون آمریکا، بریتانیا و فرانسه «از جمله در زمینه فقر و بیماری و تبعیض و نبود عدالت اجتماعی، چندین برابر ایران ضعف وجود دارد».

او افزود که اما جمهوری اسلامی توانسته «ضعف‌های بزرگ را برطرف کند که نمونه آن قضیه کرونا» است.

این در حالی است که ناکارآمدی حکومت از جمله در زمینه مبارزه با شیوع کرونا در ایران نارضایتی‌های بسیاری را برانگیخت و تعدادی از فعالان سیاسی و حقوقدانان قصد داشتند از شخص خامنه‌ای در زمینه این مدیریت ناکارآمد شکایت کنند اما از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

در سال‌های اخیر مردم ایران در نوبت‌های مختلف به خیابان‌ها آمدند و اعتراض خود را به وضعیت بحرانی کشور ابراز کرده‌اند اما حکومت در برابر این اعتراضات دست به خشونت مرگبار زد.

اظهارات اخیر خامنه‌ای در حالی است که به تازگی مجلس شورای اسلامی طرحی را برای مجازات اظهارنظر مغایر با مواضع رسمی دولت تدوین کرده که این طرح با واکنش‌های منفی گسترده مردم و فعالان سیاسی مواجه شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
چند چند
مستند کوتاه - سامپه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید