کاربران از نشست مخالفان حکومت، همبستگی و امید به آینده گفتند؛ فراخوان برای تجمع در ۲۷ بهمن

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

جمعی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با استقبال از نشست جمعه ۲۱ بهمن چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در دانشگاه جرج‌تاون واشینگتن‌دی‌سی، از «همبستگی» و «امید به آینده» گفتند. هم‌زمان فراخوان‌هایی برای اعتراض خیابانی در مراسم چهلم محمد حسینی و محمدمهدی کرمی، دو جوان اعدام‌شده منتشر شد.

روز گذشته (جمعه ۲۱ بهمن) نشست «آینده جنبش دموکراسی ایران» با سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد، حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، شیرین عبادی، گلشیفته فراهانی، عبدالله مهتدی و علی کریمی برگزار شد.

نشستی که با استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد به ویژه آنکه چهره‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی در نشست مشترک خود در پایتخت آمریکا اعلام کردند ساعت‌ها برای تدوین منشوری برای همبستگی و آزادی ایران جلسه گذاشته شده و قرار است این منشور به زودی ارائه شود.

این کاربران در توییت‌ها و پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، ائتلاف چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی را گامی موثر برای نزدیک شدن به سقوط حکومت دانستند.

شاهزاده رضا پهلوی از جمله سخنرانانی بود که در این نشست بر ضرورت اتحاد و هم‌بستگی «همه مخالفان» تاکید کرد و گفت برای پیوستن به جبهه‌ مخالفان جمهوری اسلامی نیازی به دعوت نیست.

حامد اسماعیلیون گفت وقتی انقلاب در حال سکون است، به‌جای حمله به همدیگر باید به سازماندهی پرداخت و مسیح علی‌نژاد تاکید کرد اختلاف و جنگ و دعوایی که جمهوری اسلامی آن را شعله‌ور می‌کند، هیچ‌گاه بین مخالفان حکومت نبوده است.

او یادآوری کرد برای جمهوری اسلامی باید همه «همدیگر را بغل کنیم».

از سوی دیگر، سخنرانان در این نشست بارها از «کیان پیرفلک»، کودک ۹ ساله‌ای که در اعتراضات ایذه و با شلیک نیروهای حکومتی کشته شد نام بردند که موجی از همدلی و همراهی را در میان کاربران ایجاد کرد.

مسیح علی‌نژاد و نازنین بنیادی در سخنان خود به رنگین‌کمان کیان اشاره و از آن به‌عنوان چتری برای هم‌دلی و همبستگی یاد کردند.

بنیادی در پاسخ به این سوال که چرا به این ائتلاف پیوسته است گفت چون دلش می‌خواهد زیر رنگین‌کمان تکثر کیان پیرفلک بنشیند و صدای مردم ایران برایش مهم بوده.

شوخی‌هایی که طی این جلسه مطرح شد و جملاتی از سخنرانان نیز مورد توجه قرار گرفت و در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد؛ مانند جمله «[مردم] من رو از همه [دیگر سخنرانان] کم‌تر دوست دارند» مسیح علی‌نژاد، شوخی شاهزاده رضا پهلوی با وعده آب و برق مجانی روح‌الله خمینی و تاکید بر «اتوبوس مجانی» برای همراهی تمامی مخالفان جمهوری اسلامی و همچنین صحبت‌های حامد اسماعیلیون درباره ضرورت تعطیل نشدن جریان عادی زندگی در حین مبارزه با جمهوری اسلامی.

یک کاربر هم از این نشست با عنوان «جلسه محترمی با حضور برابر زنان و مردان، بدون هراس از حضور رسانه‌های آزاد، با شوخی و مهربانی و پذیرش همه تفکرات و تفاوت‌ها» نام برد.

شمار زیادی از کاربرها هم در توییتر از «آغوشِ اتحاد و امید به آینده» گفتند.

اشاره آن‌ها به اتفاقی است که در پایان این نشست رخ داد و مسیح علی‌نژاد، حامد اسماعیلیون،‌ نازنین بنیادی و شاهزاده رضا پهلوی همدیگر را به نشانه اتحاد در آغوش گرفتند.

استقبال از این ائتلاف و نشست مشترک در حالی است که چهره‌های اصلاح‌طلب و مقامات جمهوری اسلامی آن را اقدامی «تبلیغاتی-نمایشی» خواندند؛ از جمله محمدرضا جلایی‌پور، فعال اصلاح‌طلب که در یادداشتی مدعی تنوع حضور مردم در راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن و «زورکی نبودن» جمعیت شد و گفت مخالفان حکومت باید از این تظاهرات درس بگیرند.

ابراهیم رئیسی هم در سخنرانی این مراسم خواستار مقابله «مجاهدین تبیین با تطهیر رژیم پهلوی» شد.

هم‌زمان با این واکنش‌ها اما گروه جوانان محلات تهران با انتشار فراخوانی، از همگان خواست تا روز پنج‌شنبه ۲۷ بهمن، در مراسم چهلم محمد حسینی و محمدمهدی کرمی حاضر شوند.

جوانان محلات تهران در بیانیه خود با عنوان «می‌جنگیم می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم» نوشتند: «جمهوری اسلامی کودک‌کُش، به زودی به پایان تن خواهد داد و "همه با هم" این صفحه ننگین تاریخ‌مان را ورق خواهیم زد.»

‏در این فراخوان از معترضان خواسته شده تا روز پنج‌شنبه از ساعت ۱۸ به خیابان‌های اصلی شهرها بیایند تا در مراسم چهلم حسینی و کرمی؛ دو جوان اعدام شده حاضر شوند.

پربیننده‌ترین‌ها

کنسرت افسانه - سهراب پورناظری و سحر بروجردی
ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۲
کنسرت افسانه - سهراب پورناظری و سحر بروجردی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید