حملات گسترده موشکی روسیه به زیرساخت‌های اوکراین پس از سفر ولودیمیر زلنسکی به اروپا

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

یک روز پس از حضور ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در نشست اتحادیه اروپا، حملات گسترده موشکی روسیه به زیرساخت‌های این کشور آغاز و منجر به قطع دوباره برق شد.

روسیه روز جمعه ۲۱ بهمن بار دیگر به زیرساخت‌های شهرهای اصلی اوکراین از جمله خارکیف و زاپوریژیا حمله کرد که در نتیجه آن، در سراسر اوکراین هشدار حمله هوایی اعلام شد.

از سوی دیگر پس از این حملات برق بخش‌هایی از اوکراین بار دیگر قطع شد.

روز جمعه همچنین وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد «گروه مزدور روسی واگنر» در چند روز گذشته به سمت باخموت در شرق اوکراین پیشروی کرده اما متحمل خسارات سنگینی شده است.

شهرهای باخموت و آودیئیفکا در دو ماه گذشته کانون اصلی تهاجم ارتش روسیه در استان دونتسک بوده‌اند.

حملات جدید روسیه پس از سفر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، به لندن، پاریس و بروکسل و شرکت او در نشست اتحادیه اروپا آغاز شده است.

زلنسکی در بروکسل از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا خواست برای مقابله با پیشروی‌های ارتش روسیه به ارسال تسلیحات به اوکراین سرعت ببخشند.

زلنسکی با تاکید بر بسیج در حال پیشرفت نیروهای روسیه گفت: «ما به توپ‌خانه، مهمات، تانک‌های مدرن، موشک‌های دوربرد، هواپیماهای جنگنده مدرن و ... نیاز داریم. لطفا کارهای بیشتری انجام دهید.»

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین خواستار اعمال تحریم‌های اقتصادی شدیدتر علیه مسکو شد.

هم‌زمان با این سفر، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، مدعی شد که حمله به اوکراین از سوی روسیه آغاز نشده و این کشور در تلاش برای پایان دادن به آن است.

پوتین گفت: «اوکراین هشت سال پیش جنگی را در دونتسک و لوهانسک آغاز کرد و تا آن‌جا که می‌توانست مردم را نابود کرد.»

این سخنان در حالی بیان شده که سران کشورهای اروپایی از جمله اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، پس از مذاکرات خود با پوتین اعلام کردند که او اراده‌ای برای صلح ندارد.

پربیننده‌ترین‌ها

مستند کوتاه - دلکش
تیرگان، شب همبستگی برای ایران
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید