هشدار اسرائیل به تهران درباره ارسال سلاح به سوریه زیر عنوان کمک به زلزله‌زدگان

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

یک منبع نظامی اسرائیلی به جمهوری اسلامی هشدار داد اگر تجهیزات و تسلیحات نظامی را زیر پوشش کمک‌های بشردوستانه به مردم زلزله‌زده سوریه به این کشور منتقل کند، بدون تردید پاسخ نظامی قاطعانه‌ای از سوی اسرائیل دریافت خواهد کرد.

این منبع نظامی اسرائیلی که نامش فاش نشده روز پنج‌شنبه ۲۰ بهمن به روزنامه سعودی ایلاف گفت که اسرائیل در بحبوحه تلاش‌های امداد و نجات در سوریه، از حمله به هر محموله تسلیحاتی که ایران به سوریه بفرستد، تردید نخواهد کرد.

این مقام که هویتش فاش نشده همچنین گفت: «داده‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران قصد دارد از شرایط دشوار سوریه برای ارسال سلاح و تجهیزات به دمشق و حزب‌الله لبنان استفاده کند.»

بر اساس گزارش‌ها، جمهوری اسلامی تاکنون به بهانه ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه، چندین هواپیمای باری به این کشور فرستاده است.

حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق نیز مدعی تلاش‌های بشردوستانه در سوریه شده‌اند اما به گزارش روزنامه ایلاف، محموله‌های ارسالی شامل سلاح‌هایی بوده که در میان مواد غذایی و سایر کالاها پنهان شده بودند.

جمهوری اسلامی از متحدان منطقه‌ای رژیم بشار اسد است و تاکنون بارها محموله‌های تسلیحاتی به سوریه برای مسلح کردن این رژیم و همچنین شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان فرستاده است.

اسرائیل اما بارها اعلام کرده که اجازه نخواهد داد چنین نقل و انتقالاتی صورت بگیرد.

در روزهای گذشته پهپادها کاروانی از کامیون‌ها را در منطقه تحت نفوذ ایران در شرق سوریه مورد هدف قرار دادند. این حمله بلافاصله پس از عبور کامیون‌ها از عراق به خاک این کشور صورت گرفت.

هنوز مشخص نیست چه کسی پشت حمله به کامیون‌ها در منطقه مرزی البوکمال در استان دیرالزور سوریه است اما این مناطق تحت کنترل گروەهای مسلح مورد حمایت سپاه پاسداران است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت این پهپادها ظاهرا از آن ائتلاف تحت رهبری آمریکا بوده‌اند و افزود در این حمله شش کامیون یخچال‌دار هدف قرار گرفته‌اند.

این گروه اعلام کرد این حمله تلفات جانی هم بر جای گذاشت و آمبولانس‌ها به سرعت به منطقه اعزام شدند.

ماه گذشته، رییس ستاد ارتش اسرائیل در موضعی کم‌نظیر درباره جنگ این کشور علیه جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش در سراسر منطقه، اشاره کرد که اسرائیل پشت حمله به یک کاروان کامیون در سوریه در ماه نوامبر بوده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
سپاه صلح

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید