زنان به ورزشگاه راه پیدا می‌کنند، اما فقط به طبقه دوم آزادی که احتمال ریزش مرگبار دارد!

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

درحالی که استادیوم آزادی یکی از ناایمن‌ترین ورزشگاه‌های فعلی ایران است و احتمال ریزش طبقه دوم آن وجود دارد، معاون زنان وزارت ورزش گفته زنان به طبقه دوم استادیوم راه پیدا می‌کنند، البته در زمانی نامعلوم و اگر «یک جایگاه ویژه و مناسب با چارچوب‌های فرهنگی مورد تأیید قرار بگیرد»!

بازگشت تماشاگران به ورزشگاه‌ها، با سروصدایی که فدراسیون فوتبال به عنوان دستاورد مطرح کرد، فقط برای ۳۰ درصد ظرفیت ورزشگاه‌ها بود و البته فقط هم مختص مردان. اما اکنون مریم کاظمی‌پور، معاون حمید سجادی از اظهاراتی نه چندان شفاف وعده حضور زنان در ورزشگاه آزادی را داده است.

به روایت ایسنا، کاظمی‌پور در پاسخ به این پرسش که قرار است ۳۰ درصد زنان وارد طبقه دوم استادیوم آزادی شوند و این در شرایطی است که وضعیت طبقه دوم خوب نیست و چگونه قرار است امنیت زنان تامین شود، گفت: «دقیقا این مورد برای طبقه اول است. در اولین و دومین بازی که در لیگ برتر برگزار شد، خودم حضور داشتم و مسائلی از نظر عمرانی مطرح بود و با مدیر مجموعه ورزشی آزادی هم در میان گذاشتم. برای بازی سوم و چهارم لیگ، بانوان در طبقات دوم حاضر شدند.»

اشاره معاون وزیر ورزش به اختصاص طبقه دوم ورزشگاه آزادی برای حضور زنان و فرزندانشان برای تماشای فوتبال درحالی‌است که در ماه‌های گذشته تصاویر نگران‌کننده‌ای از وضعیت پایداری سکوهای طبقه دوم منتشر شده است. همچنین مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال گفته که دادستانی اجازه حضور تماشاگر در طبقه دوم را نداده است و مسیر آن طبقه را مسدود کرده.

با این‌حال معاون توسعه ورزش زنان وزارت ورزش و جوانان با ترسیم کردن شروطی و تصوراتی عجیب گفته: «با تلاشی که کردیم زنان با حداکثر ملاحظات در ورزشگاه آزادی حاضر خواهند شد. درصدد هستیم جایگاهی درخور زنان در نظر بگیریم که هم کرامت آنها حفظ شود و هم دسترسی لازم را به تونل‌های خروجی داشته باشند تا با حداقل زحمت، رفت‌وآمد داشته باشند. در آینده نه چندان دور یک جایگاه ویژه و مناسب با چارچوب‌های فرهنگی در نظر گرفته می‌شود تا زنان در کمال آرامش بتوانند از بازی‌ها لذت ببرند.»

او درباره جایگاه ویژه زنان هم گفته: «هشت زون فعال را برای زنان در بازی‌های تیم ملی و چهار تیم باشگاهی در نظر گرفته‌ایم. زون‌هایی که الزامات رفاهی و دسترسی به مسیرهای خودرویی در آنها فراهم باشد. برخی زنان با فرزندان خود به استادیوم می‌آیند و امکانات مجموعه باید به نحوی پیش‌بینی شود که هیچ مشکلی برای زنان و مادرها ایجاد نشود.»

کاظمی‌پور در مورد حضور زنان در دیگر ورزشگاه‌ها گفته است: «در چند سفر استانی که داشتم به استادیوم‌های محل برگزاری بازی‌ها رفتم و ملاحظاتی که برای ورود، خروج و استقرار زنان لازم بود، مورد بررسی قرار گرفت. این قصه (حضور زنان در ورزشگاه‌ها) رویدادهای اول خود را تجربه می‌کند و فعلا مجموعه ورزشی آزادی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا استادیوم‌های دیگر ما هم این چارچوب‌ها و شرایط لازم برای حضور زنان را فراهم کنند و به استانداردهایی که مد نظر ما است، برسند.»

معاون زنان وزیر ورزش درحالی وعده حضور زنان در ورزشگاه را می‌دهد که می‌گوید خبر ندارد. دربازی پرسپولیس - هوادار زنان در ورزشگاه خواهند داشت یا نه: «من درگیر حضور در مراسم‌های مختلف دهه فجر و نوروزگاه بودم و از این رو از فضای تصمیم‌گیری‌ها دور هستم از مراجع تصمیم‌گیری اطلاعات لازم را کسب کنم و مردم را در جریان خواهم گذاشت.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
گلچین نوروزی - رستاک قسمت اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید