فرانسه خواستار واکنش بین‌المللی قوی‌تر به برنامه موشکی جمهوری اسلامی است

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، در یک تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود گفت که باید «پاسخ بین‌المللی قوی‌تری» به تهدید ناشی از برنامه موشک‌های بالستیک ایران داده شود.

وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه ۲۱ بهمن اعلام کرد کولونا و بلینکن روز پنج‌شنبه تلفنی گفت‌وگو و در جریان آن، درباره موضوعاتی از جمله بحران اوکراین و وضعیت ایران تبادل نظر کردند.

بر اساس این بیانیه، وزیر امور خارجه فرانسه در این تماس و گفت‌وگو به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده تهران و افزایش تهدید ناشی از افزایش زرادخانه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی، گسترش موشک‌ها از جمله به گروه‌های مسلح شبه‌نظامی در منطقه و لزوم تقویت واکنش بین‌المللی به این تهدید اشاره کرد.

فرانسه در سال‌های اخیر بارها درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده و حتی خواستار بحث درباره این برنامه در چارچوب مذاکرات احیای برجام شده بود.

ابراز نگرانی جدید وزیر امور خارجه فرانسه درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی چند روز پس از آن صورت گرفته که رسانه‌های ایران گزارش رونمایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی از پایگاه هوایی «عقاب ۴۴» را منتشر کردند.

گزارش شده این پایگاه قابلیت پذیرش و عملیاتی کردن جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن را دارد و جنگنده‌های آن مجهز به موشک‌های کروز با برد‌ بلند هستند.

در جریان رونمایی از این پایگاه زیر‌زمینی محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، اسرائیل و کشورهای منطقه را تهدید کرد.

باقری روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن گفت: «موقعیت اسرائیل تا کشور ما فاصله دارد و سران این کشور به سوخت‌گیری هواپیماها در آسمان دل بسته‌اند که این بهترین فرصت برای هدف قرار دادن هواپیماهای آن‌هاست.»

وزیران امور خارجه فرانسه و آمریکا اما در مورد ضرورت همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت‌وگو کردند.

این آژانس هفته گذشته اعلام کرد تهران اطلاعات درباره تغییراتی را که در سایت فردو اعمال کرده، به آژانس نداده بود.

کولونا و بلینکن همچنین بار دیگر «حمایت کامل» خود را از اوکراین که تقریبا از یک سال پیش از سوی روسیه مورد حمله قرار گرفته، ابراز کردند و در مورد وضعیت روابط بین ارمنستان و آذربایجان نیز گفت‌وگو کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید