زلنسکی در بروکسل خواستار تسریع در ارسال تسلیحات به اوکراین شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، پس از لندن و پاریس با سفر به بروکسل، مورد تحسین اعضای پارلمان اروپا قرار گرفت. او از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا خواست برای مقابله با پیشروی‌های ارتش روسیه به ارسال تسلیحات به اوکراین سرعت بخشند.

زلنسکی روز پنج‌شنبه ۲۰ بهمن در بروکسل گفت: «ما فقط از خاک خود دفاع نمی‌کنیم بلکه از خانه اروپایی خود دفاع می‌کنیم.»

او «شخصا» از سران کشورها و دولت‌های اتحادیه اروپا برای «حمایت بی‌دریغ» آن‌ها در چند ماه گذشته از اوکراین تشکر کرد اما هشدار داد که باید اقدامات بیشتری انجام شود.

زلنسکی با تاکید بر بسیج در حال پیشرفت در روسیه گفت: «ما به توپخانه، مهمات، تانک‌های مدرن، موشک‌های دوربرد، هواپیماهای جنگنده مدرن و ... نیاز داریم. لطفا کارهای بیشتری انجام دهید.»

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین خواستار اعمال تحریم‌های اقتصادی شدیدتر علیه مسکو شد.

زلنسکی صبح پنج‌شنبه پس از توقف در لندن و پاریس در روز چهارشنبه، ابتدا مورد استقبال نمایندگان پارلمان اروپا قرار گرفت و او را مورد تشویق قرار دادند.

او در کنار رییس پارلمان اروپا، روبرتا متسولا، به سرود اوکراین گوش داد و «روزی تاریخی برای اروپا» را ستایش کرد.

متسولا نیز گفت: «اوکراین برای ارزش‌های اروپایی در حال مبارزه است.»

همچنین شارل میشل، رییس شورای اروپا، خطاب به زلنسکی گفت: «به خانه خوش آمدید، به اتحادیه اروپا خوش آمدید!»

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن حمایت نظامی، مالی و بشردوستانه خود از کی‌یف را از آغاز تهاجم روسیه علیه اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، «حداقل» ۶۷ میلیارد یورو برآورد می‌کنند.

سفر اروپایی زلنسکی که پس از سفر او به آمریکا صورت گرفته در حالی است که در خط مقدم نبردها در شرق اوکراین، فرماندهی نظامی منطقه‌ای در لوهانسک هشدار داده روسیه در حال حمله به نزدیکی شهر کرمینا است و سه شهرک مجاور را ویران می‌کند.

او گفت: «ما به خودروهای زرهی و مهمات بیشتری نیاز داریم.»

این در حالی است که اولاف شولز، صدراعظم آلمان که شامگاه چهارشنبه با زلنسکی در پاریس دیدار کرد، قول داده اتحادیه اروپا تا زمانی که لازم باشد به حمایت از اوکراین ادامه دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها