جو بایدن: آمریکا برای رقابت با چین، در قدرتمندترین موضع خود در چند دهه گذشته است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

جو بایدن در سخنرانی سالیانه خود درباره وضعیت کشور در نشست مشترک کنگره گفت: آمریکا در مقایسه با چند دهه گذشته، در قدرتمندترین موضع ممکن برای رقابت با چین یا هر جای دیگری قرار دارد. رییس‌جمهوری آمریکا در این سخنرانی به مسائل مربوط به ایران هیچ اشاره‌ای نکرد.

بایدن با اشاره به اقدام اخیر آمریکا در سرنگون‌سازی بالن تجسسی چین گفت: «این هفته ثابت کردیم اگر چین بخواهد یکپارچگی سرزمینی ما را تهدید کند، برای دفاع از کشور خود دست به اقدام می‌زنیم. برای پیروزی در رقابت با چین، باید همگی با هم متحد شویم. ما در جهان با چالش‌های بزرگی مواجهیم.»

او افزود: «برای رییس‌جمهوری چین روشن کرده‌ام که به دنبال رقابت هستیم، نه درگیری. آمریکا در نوآوری‌ها و صنایع آینده‌سازی که دولت چین قصد سلطه بر آنها را دارد، سرمایه‌گذاری گسترده‌ای انجام داده است.»

جو بایدن همچنین از اعمال استانداردهای جدیدی خبر داد که استفاده از مواد ساختمان‌سازی تولید آمریکا را در همه پروژه‌های زیرساختی فدرال اجباری می‌کند.

او همچنین از افزایش همکاری‌های دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در تصویب مشترک قوانین مهم در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی قدردانی کرد.

جو بایدن در قسمتی از سخنرانی خود به انتقاد از شرکت‌های بزرگ فناوری و تاثیرات اقدامات آنها بر کودکان پرداخت و گفت: «وقتش رسیده شرکت‌های بزرگ فناوری را در ارتباط با آزمایش‌هایی که بر روی کودکان انجام می‌دهند، پاسخگو کنیم.»

رییس جمهوری آمریکا همچنین به تلاش‌های دولتش برای حمایت از حقوق افراد کوییر و به ویژه ترنس و همچنین تلاش برای حمایت از حق خودخواسته پایان بارداری اشاره کرد و گفت: «اگر کنگره پایان خودخواسته بارداری را در سطح ملی ممنوع کند، شخصا آن را وتو خواهم کرد.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
حسین تهرانی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید