روسیه از افزایش تنش در پس بن‌بست مذاکرات احیای برجام خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

یک هفته پس از گزارش آژانس درباره تغییرات اعلام نشده در تاسیسات زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم فردو، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از افزایش تنش در پی بن‌بست در مذاکرات احیای برجام خبر داد.

اولیانوف با انتشار توییتی نوشت که بن‌بست مذاکرات احیای برجام با افزایش تنش‌ غیرقابل کنترلی همراه شده است.

این در حالی است که چند روز پیش، این نماینده روسیه گفته بود که پرونده برجام به بن‌بست رسیده است، اما این توافق همچنان قابل بازگرداندن است.

کمی قبل از اظهارات این مقام بلندپایه روسیه درباره افزایش تنش‌ها در مذاکرات برجام، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن هشدار داد که بدون کانال ارتباطی برجام و کانال دو جانبه تهران و آژانس، «اوضاع بدتر خواهد شد».

چند روز پیش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه به اعضای خود، از این که جمهوری اسلامی تغییرات خود در تاسیسات اتمی فوردو را به این نهاد اعلام نکرده، انتقاد کرد و آن را مغایر با تعهدات ایران بر اساس ماده ۴۵ موافقت‌نامه پادمان دانست.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۲ بهمن گزارش داد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که در این تاسیسات، دو آبشار سانتریفیوژهای آ‌ی‌آر-۶ که اورانیوم را تا سطح ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند به شکلی به یکدگیر متصل شده‌اند که بسیار متفاوت از آن چیزی است که ایران به آژانس اعلام کرده بود.

بر اساس این گزارش، آژانس این تغییر را در جریان یک بازرسی از پیش اعلام نشده در تاریخ اول بهمن از تاسیسات اتمی زیرزمینی فردو دریافته است.

با این حال، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به گزارش جدید آژانس گفت: «یکی از بازرسان آژانس سهوا گزارش کرده بود که ایران در سایت غنی‌سازی فردو تغییراتی در رویه بهره‌برداری انجام داده، اما پس از توضیحاتی که برای بازرسان داده شد آنها به سهو خود پی برد و موضوع عملا حل شد.»

اما آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در واکنش به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اقدام ایران در تغییر ترکیب سانتریفیوژهای خود، در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «این اقدام که بدون اطلاع قبلی آژانس صورت گرفته، با تعهدات پادمانی ایران تحت پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای مغایرت دارد.»

روز سه‌شنبه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مصاحبه با وال استریت ‌ژورنال گفت که جایگزین بهتری برای توافق برجام وجود ندارد و منتقدان احیای این توافق، به اندازه کافی از خطرات ایران اتمی آگاه نیستند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید