تداوم اعتراضات شبانه؛ خانواده قربانیان جمهوری اسلامی خواهان تحریم مراسم سالگرد انقلاب ۵۷

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

خیزش انقلابی مردم در پنجمین ماه خود با شعارهایی علیه دیکتاتوری و دیوارنویسی ضدحکومتی در شامگاه ۱۸ بهمن ادامه یافت. هم‌زمان خانواده‌های قربانیان جمهوری اسلامی از جامعه جهانی خواستند با تحریم «جشن سالگرد انقلاب»، در مراسم حکومتی بهمن شرکت نکنند.

در روزهای گذشته جمعی از خانواده‌هایی که نزدیکانشان به دست جمهوری اسلامی کشته شده‌اند، همراه با جمعی از مردم با هشتگ BoycottIRIDay از مقامات کشورهای مختلف خواستند تا مراسم سالگرد روی کار آمدن جمهوری اسلامی را که ۲۰ بهمن در تهران برگزار می‌شود، تحریم کنند.

خانواده‌‌های نیکا شاکرمی، نوید افکاری، مینو مجیدی، محمدحسن ترکمان، محمدجواد زاهدی، مهرگان زحمتکش، رضا شهپرنیا، محمدرضا اسکندری، اصغر نحوی‌پور، محمدرسول مومنی، علی سیدی، محسن محمدی، امید مویدی، آمنه شهبازی‌‌فرد، علی روزبهانی، بهاره کرمی‌ مقدم، ابوالفضل مهدی‌پور، پوریا ناصری‌خواه، میلاد زارع، محمد مختاری، جواد رضایی، رحیم امین‌آبادی و نگار برقعی که در روزها و سال‌های گذشته به دست جمهوری اسلامی کشته شدند از جمله کسانی هستند که تاکنون خواستار تحریم مراسم حکومتی سالگرد انقلاب ۵۷ شده‌اند.

سعید افکاری،‌ برادر نوید افکاری در اینستاگرام خود با اشاره به برنامه شرکت مقامات کشورهای مختلف در «جشن روی کار آمدن جمهوری‌اسلامی»، نوشت: «۴۴ سال فقر و خفقان و داغ مردم ایران مبارکتان باشد! اما فراموش نکنید چند صباحی بیشتر از عمر این حکومت باقی نمانده. قدرت میلیون‌ها‌ آزادی‌خواه ایرانی را با کاخ فرسوده این حکومت معاوضه نکنید.»

او به نمایندگی از خانواده نوید افکاری که «به دست همین حکومت به قتل رسید»، از نمایندگان تمام کشورها خواست با شرکت در «سور و سات قاتل‌ها آبروی خود را حراج نکنند» چون: «روز آزادی نزدیک است و ما آن روز کسانی را که به مردم ایران پشت کردند، نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم.»

از سوی دیگر، در روزهای گذشته کاربران رسانه‌های اجتماعی با هشتگ «یادمون نمی‌ره» خشونت‌های حکومت علیه معترضان را در سالگرد انقلاب ۵۷ مرور کردند.

هم‌زمان شماری از مردم نیز در شهرهای مختلف به کشته‌شدگان خیزش انقلابی ادای احترام کردند.

ویدیوهای رسیده از رشت نشان می‌دهند معترضان روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن روی دیوارهای شهر شعارهایی علیه جمهوری اسلامی نوشته و به کسانی که چشم خود را در خیزش انقلابی مردم ایران از دست داده‌اند، ادای احترام کردند.

در این روز همچنین مزار رحیم کلیج و آیدا رستمی، دو معترض کشته‌شده در قائم‌شهر و گرگان گلباران شد.

رحیم کلیج، جوان قائم‌شهری بود که ۳۰ شهریور با گلوله ماموران حکومت کشته شد و آیدا رستمی، پزشک اهل گرگان بود که او را ۲۱ آذر در تهران ربوده و پیکر شکنجه‌شده‌اش را به خانواده تحویل دادند.

هم‌زمان با این اعتراضات نمادین، شکل‌های دیگر نافرمانی مدنی و سر دادن شعارهای ضد حکومتی نیز در شهرهای مختلف ادامه داشت.

معترضان شامگاه سه‌شنبه در مناطقی از تهران چون نارمک، فرمانیه، تهرانسر، شهرک باقری، پیروزی، شهرک نگین غرب و ...، شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

همچنین ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی است معترضان شامگاه ۱۸ بهمن در شیراز شعارهایی از جمله «مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر سپاهی» سر دادند.

علاوه بر شعارهای ضدحکومتی، ویدیوهایی به ایران‌اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهند معترضان روز سه‌شنبه پارچه‌نوشته‌هایی را با شعار «فرمانده به پایان سلام کن» و «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم، تا پایان» در اصفهان نصب کردند.

ویدیویی دیگر نیز از این شهر، نصب پارچه‌نوشته‌ای‌ به‌مناسبت سالگرد تولد امیر نصر آزادانی را روی پل‌ هوایی به تصویر کشید.

امیر نصر آزادانی، بازیکن فوتبال، آبان سال جاری در جریان خیزش انقلابی در اصفهان بازداشت شد.

از سوی دیگر تصاویر و ویدیوهای متعددی از شهرهای ایران به دست ایران‌اینترنشنال رسیده و می‌رسند که نشان می‌دهند معترضان به شعارنویسی و دیوارنویسی‌های ضد حکومتی ادامه می‌دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها