مرکز لرزه‌نگاری اروپا-مدیترانه اعلام کرد زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵/۶ مرکز ترکیه را لرزاند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

در حالی که مردم و امدادگران همچنان درگیر تبعات زلزله مرگبار روز دوشنبه بودند، مرکز لرزه‌نگاری اروپا-مدیترانه اعلام کرد زمین‌لرزه‌ دیگری این بار به بزرگی ۵/۶ در عمق دو کیلومتری زمین مرکز ترکیه را لرزاند.

این زلزله در حالی در بامداد سه‌شنبه گزارش شد که هنوز امدادرسانی به قربانیان زمین‌لرزه روز دوشنبه در ترکیه و همچنین در سوریه ادامه دارد و کشورهای متعددی در حال ارسال نیروهای امدادی و أقلام دارویی و پزشکی به مناطق زلزله‌زده هستند.

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا بعدازظهر دوشنبه با همتی ترکیه‌ای خود، رجب طیب اردوغان، گفت‌وگو کرد و بار دیگر بر آمادگی آمریکا برای حمایت از این کشور در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان تاکید کرد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد آنتونی بلینکن در تماس با همتای ترکیه‌ای خود، مولود چاووش‌اوغلو، تایید کرده کمک‌های اولیه ایالات متحده برای کمک به زلزله‌زدگان پیش‌تر به راه افتاده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، هم در تماس تلفنی با اردوغاندرباره زلزله و راه‌های کمک به این کشور صحبت کرد.

در همین حال خبرگزاری رویترز تصاویری منتشر کرد که نشان می‌دهد هیات کمک‌های بشردوستانه «شاخه‌های زیتون» نیروهای دفاعی اسرائیل برای کمک به مناطق زلزله‌زده، اسرائیل را به مقصد ترکیه ترک می‌کنند. این خبرگزاری تصاویر مشابهی هم از اقدام‌ها برای کمک به ترکیه از آلمان، عراق و مکزیک منتشر کرد.

بالاس اوجواری، از سخنگویان کمیسیون اتحادیه اروپا، از اعزام تیم‌های امداد و نجات از ۱۳ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترکیه خبر داد.

رییس جمهوری کره جنوبی نیز دستور داد نیروهای امدادی به ترکیه اعزام و اقلام پزشکی به این کشور ارسال شوند.

پیش‌تر، اردوغان اعلام کرده بود که از ۴۵ کشور پیشنهاد کمک دریافت کرده است.

اما به نظر می‌رسد امدادرسانی به قربانیان در کشور سوریه با سرعت کندتری پیش می‌رود.یک مقام ارشد سازمان ملل متحد در سوریه از اختلال در رسیدگی به قربانیان زمین‌لرزه به دلیل خرابی جاده، وجود برف و کمبود سوخت خبر داد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در تماس با همتای سوری‌اش برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به این کشور اعلام آمادگی کرد.

در همین حال، اسعد سام حنا، خبرنگار و فعال مدنی اهل سوریه‌، در توییتر از بمباران حومه شهر حلب از سوی نیروهای بشار اسد خبر داد آن هم در حالی که مردم منطقه همچنان درگیر تبعات زمین‌‌لرزه‌اند.

وزارت بهداشت سوریه تعداد کشته‌شدگان زلزله را ۴۶۱نفر و تعداد مجروحان را ۱۳۲۶اعلام کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
میراث ناملموس
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید