بیش از شش هزار کشته در زلزله ترکیه و سوریه؛ اعلام ۳ ماه وضعیت اضطراری در ۱۰ استان ترکیه

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

رییس سازمان حوادث غیر مترقبه و بلایای طبیعی ترکیه از افزایش تعداد کشته‌های زلزله در این کشور به چهار هزار و ۵۴۴ نفر خبر داد و آخرین آمار سوریه نیز حاکی از مرگ هزار و ۶۰۲ نفر است که در مجموع تعداد قربانیان زمین‌لرزه‌های ۷/۷ و ۷/۶ ریشتری این مناطق را به شش هزار و ۱۴۶ تن می‌رساند.

با جست‌وجو برای یافتن بازماندگان، احتمال افزایش آمار کشته‌شدگان همچنان وجود دارد.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، برای ۱۰ استان زلزله‌زده به مدت سه ماه «وضعیت اضطراری» اعلام‌ کرد.

به گفته اردوغان، ۷۰ کشور و ۱۴ نهاد بین‌المللی برای کمک‌رسانی به ترکیه اعلام آمادگی کرده‌اند و هم‌اکنون ۵۳ هزار امدادگر در مناطق زلزله‌زده در حال فعالیت هستند.

تاکنون بیش از هشت هزار زلزله‌زده از زیر آوار،‌ زنده خارج شده‌اند.

بر اساس آمار مقامات دولت ترکیه تا غروب روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن، آمار قربانیان زلزله این کشور به چهار هزار و ۵۴۴ کشته و بیش از ۲۰ هزار مجروح رسیده است.

همچنین تاکنون ۳۱۲ پس‌لرزه در ترکیه ثبت شده که بزرگ‌ترین آن‌ها مربوط به لرزه‌ای به بزرگی ۷/۶ در ظهر دوشنبه و تکانی به بزرگی ۵/۶ در بامداد سه‌شنبه بود.

در سوریه هم بر اساس آخرین آمار، شمار قربانیان زلزله در شهرهای حلب، ادلب، حماه، لاذقیه، طرسوس و رقه دست‌کم به هزار و ۶۰۲ نفر و آمار مجروحان نیز به سه هزار و ۶۴۹ تن رسیده است.

از میان این قربانیان، در مناطق تحت کنترل رژیم در شهرهای حلب، حماه و لاذقیه ۸۱۲ نفر جان باخته و هزار و ۴۴۹ تن نیز در زمین‌لرزه صبح دیروز زخمی شدند.

در مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال سوریه نیز ده‌ها ساختمان تخریب شده یا خسارت دیده و در مناطق عملیاتی «سپر فرات» و «شاخه زیتون» در استان ادلب دست‌کم ۷۹۰ نفر جان خود را از دست داده و دو هزار و ۲۰۰ تن نیز مجروح شده‌اند.

برخی منابع اما از بمباران حومه شهر حلب از سوی نیروهای بشار اسد در شرایطی خبر دادند که مردم منطقه همچنان درگیر تبعات زمین‌‌لرزه‌اند.

از سوی دیگر، ورات کوروم، وزیر محیط‌زیست، شهرنشینی و تغییرات آب‌وهوایی ترکیه گفت دست‌کم ۱۳ و نیم میلیون شهروند این کشور در ۱۰ استان تحت تاثیر زلزله قرار گرفته‌اند.

با وجود فعالیت هزاران نیروی امداد و نجات در مناطق زلزله‌زده ترکیه، تداوم شرایط نامساعد هوایی و بارش برف و باران، دسترسی تیم‌های امدادی را به مناطق آسیب‌دیده با مشکل مواجه کرده است.

بامداد دوشنبه (حوالی ساعت چهار صبح به وقت محلی) زلزله‌ای قوی محدوده بزرگی از جنوب ترکیه و در نزدیکی مرز این کشور با شمال‌غرب سوریه را لرزاند که علاوه بر کشته و زخمی شدن هزاران نفر، صدها ساختمان نیز در این دو کشور فرو ریختند و هزاران نفر زیر آوار محبوس شدند.

در دومین روز از این فاجعه، هنوز امدادرسانی به قربانیان زمین‌لرزه در ترکیه و همچنین در سوریه ادامه دارد و کشورهای متعددی در حال ارسال نیروهای امدادی و اقلام دارویی و پزشکی به مناطق زلزله‌زده هستند.

از جمله اسرائیل که یک گروه ۱۵۰ نفره برای کمک به زلزله‌زدگان ترکیه راهی این کشور کرده و گزارش‌هایی هم درباره کمک به زلزله‌زدگان سوریه منتشر شده است.

مدیریت مرکز حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) طی بیانیه‌ای کانون زمین‌لرزه‌ را منطقه پازارجیک استان قهرمان‌مارش اعلام کرده بود.

حدود دو ماه پیش، زلزله‌ای به بزرگی ۶/۱ شمال غرب ترکیه را لرزاند و ده‌ها نفر را زخمی کرد.

در ژانویه ۲۰۲۰ نیز زلزله‌ دیگری در این کشور بیش از ۴۰ کشته بر جای گذاشت و در اکتبر همان سال نیز زلزله در ترکیه باعث جان باختن ۱۱۴ نفر شد.

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید