ارتش آمریکا به دستور بایدن بالن تجسسی چین را بر فراز آب‌های سواحل کارولینای جنوبی ساقط کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۶

ارتش آمریکا با دستور جو بایدن بالن تجسسی چینی را که در حریم هوایی ایالات متحده در پرواز بود، بر فراز آب‌های سواحل کارولینای جنوبی ساقط کرد.

پنتاگون اعلام کرد که یک جنگنده اف۲۲ آمریکا بالن تجسسی چینی را ساقط کرد و این اقدام بدون خسارت و آسیب برای غیرنظامیان صورت گرفت.

پیش از سرنگون‌سازی این بالن، پروازها در چندین فرودگاه آمریکا به حالت تعلیق درآمد و جت‌های نظامی آمریکا اقدام به دور زدن در اطراف این بالن کردند.

بر اساس گزارش‌ها، وزن این بالن حدودا معادل وزن سه اتوبوس مدرسه بوده است.

پنتاگون خاطرنشان کرد جو بایدن روز چهارشنبه مجوز ساقط کردن این بالن چینی را در نخستین زمانی که ماموریت خطری برای جان آمریکایی‌ها نداشته باشد، صادر کرده بود.

پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقدام قانونی آمریکا در سرنگون‌سازی بالن تجسسی چین نشانگر این است که دولت آمریکا همزمان با واکنش موثر به اقدام غیرقابل پذیرش چین در نقض پکپارچگی سرزمینی ایالت متحده، امنیت و ایمنی شهروندان خود را نیز در اولویت قرار می‌دهد.»

پنتاگون ضمن قدردانی از همکاری کانادا در رصد فعالیت‌ها و مسیر حرکت این بالن تجسسی، خاطرنشان کرد: یافتن و جمع‌آوری قطعات بالن تجسسی سرنگون شده چین ممکن است چند روز طول بکشد.

لوید آستین، وزير دفاع آمريكا، ابراز اطمینان کرد که چين از این بالن در تلاش برای تجسس از سايت‌های راهبردی در قاره آمريكا استفاده می‌كرد.

از سوی دیگر، یک مقام دفاعی آمریکا به رویترز گفت بالن چینی بخشی از ناوگان بالن‌های تجسسی است که بیش از پنج قاره را جاسوسی کرده است.

این مقام دفاعی آمریکا تاکید کرد که این بالن چینی مربوط به بررسی‌های آب‌وهوایی نبوده و یک بالن جاسوسی برای تجسس از سایت‌های حساس نظامی بوده است.

این در حالی است که وزارت خارجه چین پیش‌تر اعلام کرده بود این بالن «غیرنظامی» بوده و «برای تحقیق و به ویژه مطالعات هواشناسی استفاده می‌شد که به صورت ناگزیر وارد حریم هوایی آمریکا شد.»

در همین حال، چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در سنا گفت: آمریکا باید قطعات بالن تجسسی سرنگون شده چین را جمع‌آوری و بررسی کند تا مشخص شود چین از چه فناوری‌هایی استفاده می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها