سازمان سینمایی: فیلم‌های خارجی با جشنواره فجر قرارداد دارند و حق انصراف ندارند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

با وجود تکذیب شرکت تهیه‌کننده شش فیلم خارجی درباره موافقت با پخش آن‌ها در جشنواره فیلم فجر، رییس سازمان سینمایی اعلام کرد که «حق کپی این فیلم‌ها پرداخت شده و حق انصراف از جشنواره را ندارند».

محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی، گفت: «چهار فیلم خارجی که درباره انصراف آن‌ها بحث شده اصلا در بخش رقابتی نیستند و بیشتر یک فضای نمایشی برای آن‌ها وجود دارد.»

او تاکید کرد: «وقتی حق رایت فیلم پرداخت می‌شود، حق انصراف وجود ندارد. در حوزه سینمای داخلی هم همین‌طور است؛ بنابراین نمی‌توانند انصراف بدهند.»

شرکت تهیه، توزیع و پخش فیلم فرانسوی «وایلدبانچ» اعلام کرده شش فیلم که حقوق پخش آن‌ها را دارد، «بدون اجازه و اطلاع» از سوی شرکتی به نام «فرانت رو فیلمد اینترتیمنت» در امارات متحده عربی در اختیار جشنواره فجر قرار گرفته است.

«فرانت رو فیلمد اینترتیمنت» تایید کرده که در سال‌های گذشته با «جشنواره فیلم فجر» همکاری داشته اما درخواست‌های متعددی برای خروج فیلم‌ها از جشنواره امسال به مسوولان این رویداد فرستاده‌ است.

پیش از این ژان پی‌یر و لوک داردن، دو فیلمساز مشهور بلژیکی، با انتشار بیانیه‌ای خواستار حذف جدیدترین فیلم بلند سینمایی خود، «توری و لوکیتا»، از جشنواره فیلم فجر شدند و نوشتند نمی‌خواهند در نمایش دیکتاتوری مذهبی جنایتکار حضور داشته باشند و در کنار مخالفان این رژیم می‌ایستند.

همزمان کریستین مونجیو، کارگردان مطرح رومانیایی، از نمایش جدیدترین فیلم خود در جشنواره فجر ابراز بی‌اطلاعی کرده و گفته بود از پخش‌کننده فیلم خواسته فورا این فیلم را از جشنواره فجر خارج کند.

این کارگردان برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن همچنین گفت همراه مردم معترض ایران است و به خاطر این اتفاق از آن‌ها عذرخواهی می‌کند.

آلیس دیوپ، نویسنده و کارگردان سرشناس فرانسوی و کامیلا اندینی، فیلمساز اندونزیایی هم خواستار خروج فیلمشان از جشنواره فجر شده‌اند.

با این حال مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گویند برای حضور این فیلم‌ها در جشنواره فجر با تهیه‌کنندگان آثار قرارداد دارند.

از سوی دیگر با ادامه موج تحریم جشنواره حکومتی فجر از سوی مردم و هنرمندان، بازیگران و کارگردان «چرا گریه نمی‌کنی؟» در نشست مطبوعاتی فیلم حاضر نشدند و رضا محقق، تهیه‌کننده این اثر گفت افتخار می‌کند که «داماد یک پاسدار» است.

پیش از این رسانه‌های ایران خبر داده بودند که او داماد عدل هاشمی‌پور، از فرماندهان سپاه پاسداران است.

کیومرث پوراحمد، کارگردان فیلم «پرونده باز است» هم همان‌طور که قبلا تاکید کرده کرده بود، در نشست این فیلم شرکت نکرد.

علی قائم مقامی، تهیه‌کننده فیلم نیز درباره حاضر نشدن این فیلمساز در جشنواره گفت: «همه می‌‌دانند که چرا نیامده است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها