تجمع مردم آبدانان با شعارهایی از جمله «‌اروپا اروپا یا با سپاه یا با ما»

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

مردم آبدانان در استان ایلام، شامگاه چهارشنبه ۱۲ بهمن‌ماه در اعتراض به بازداشت سجاد مرادی‌وندان برای برگزاری تجمع شبانه به خیابان آمدند و فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند و با شعار «‌اروپا اروپا یا با سپاه یا با ما» خواهان اضافه شدن سپاه در لیست تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

اعتراضات در آبدانان که همز‌مان با آغاز مراسم حکومتی سالگرد انقلاب ۵۷ بود با به آتش کشیدن بنرهایی که برای این مراسم در معابر عمومی آویزان شده بود همراه شد.

از سوی دیگر، ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند مجسمه بسیج در یکی از میادین اصلی این شهر به آتش کشیده شده است.

تجمع دوازدهم بهمن در اعتراض به ربایش سجاد مرادی‌وندان شکل گرفته است که روز ۱۱ بهمن با یورش نیروهای حکومتی به محل اقامتش در شهر مسجدسلیمان، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، سجاد شهروند ۳۴ ساله اهل آبدانان است که پیش از بازداشت، برای بیش از سه ماه در حال فرار از دست ماموران بوده است.

معترضانی که شب گذشته در آبدانان تجمع کردند ضمن اظهار نگرانی درباره خطر جانی برای سجاد، خواهان برقراری تماس تلفنی او با خانواده‌اش شدند.

در این تجمع همچنین شماری از معترضان وسایل فروشگاهی را تخریب کردند که به گفته آنان متعلق به فردی بوده که سجاد را لو داده است.

علاوه بر آبدانان، در دیگر شهرهای ایران نیز از چهارشنبه شب شعارهای علیه جمهوری اسلامی همزمان با مراسم حکومتی برای سالگرد انقلاب ۵۷ افزایش یافت.

تخریب نمادهای حکومتی با آتش زدن بنرها و پاشیدن رنگ قرمز روی آن‌ها در دهه موسوم به فجر شدت بیشتری گرفته است.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال‌نشان می‌دهد بنری حکومتی با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی، در تهران به آتش کشیده شده است.

در فریدونکنار هم معترضان بنری با عکس خمینی و خامنه‌ای و با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی را آتش زدند.

مردم مناطقی چون باغ فیض، بلوار فردوس، گیشا، نازی‌آباد، اکباتان، چیتگر، ‌نواب و رودکی در تهران و در مناطقی از کرج، شیراز، اصفهان و سنندج شامگاه چهارشنبه، شعارهایی چون «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»، «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» و «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سر دادند.

با وجود تلاش حکومت برای سرکوب اعتراضات مردمی، در پنجمین ماه از خیزش انقلابی مردم ایران، تجمعات شهری و شکل‌های دیگری از اعتراض همچون شعارهای شبانه و دیوارنویسی ضد حکومتی ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.