تلاش‌ها برای جلوگیری از قاچاق دلار به ایران؛ دیدار قریب‌الوقوع مقام‌های عراقی و آمریکایی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

در ادامه فشارها بر دولت عراق به منظور ممانعت از ارسال پول به جمهوری اسلامی، هیاتی از بانک مرکزی عراق طی چند روز آینده در ترکیه با نمایندگان بانک فدرال و وزارت گنجینه آمریکا گفت‌وگو خواهند کرد.

نرمین معروف، عضو کمیته دارایی در پارلمان عراق، به رسانه‌ها گفت در چند روز آینده هیاتی از بانک مرکزی این کشور در ترکیه با مقام‌های آمریکایی دیدار و از آن‌ها درخواست خواهند کرد مدت زمان بیشتری برای اجرای قوانین بانک فدرال آمریکا به منظور معامله با دلار به عراق بدهند.

این دیدار در ادامه تلاش‌های بغداد برای ثابت نگه‌ داشتن قیمت دلار در مقابل دینار عراقی صورت خواهد گرفت.

به گفته خانم معروف، این دیدار مقدمه‌ای برای دیدار هیات دولت عراق در روزهای هشتم و نهم فوریه از آمریکا خواهد بود.

پس از افشای گزارش‌هایی از قاچاق میلیون‌ها دلار به ایران از عراق، واشینگتن ضمن تحریم تعدادی از بانک‌های عراق اعلام کرد نحوه تعاملات بانکی و دریافت و عرضه دلار به بازراهای عراقی از سوی دولت این کشور را تحت نظارت قرار می‌دهد.

هفته گذشته، یک منبع مطلع در بغداد در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال تایید کرد اواسط ماه فوریه یعنی حدود دو هفته دیگر، هیاتی از طرف دولت عراق برای بررسی قاچاق دلار از عراق به ایران، به واشینگتن خواهد رفت.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت که تا این لحظه مشخص نیست آیا محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، ریاست این هیات را بر عهده خواهد گرفت یا نه.

پیشتر هم وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد تشدید فشار بر جمهوری اسلامی موجب کاهش ارزش پول عراق شده و از وقتی بانک فدرال نیویورک در نوامبر برای مقابله با قاچاق دلار به ایران نظارت‌ سختگیرانه‌ای اعمال کرده، بیش از ۸۰ درصد نقل‌ و انتقالات بانکی عراق مسدود شده‌ است.

به موجب تحریم‌های آمریکا، هر گونه معامله ایران و عراق باید بر مبنای دینار صورت گیرد و استفاده از دلار آمریکا در این معاملات به دلیل تحریم‌ها ممنوع است.

با این حال دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که به طور منظم در جلسات بانک مرکزی این کشور شرکت می‌کنند و نخواستند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند جمهوری اسلامی ماهانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار از تاجران عراقی دریافت می‌کند.

نخست‌وزیر عراق نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم را که پیشتر با شبه‌نظامیان اسلام‌گرا مبارزه می‌کردند، مامور کرده تا جلوی قاچاق دلار را به ایران بگیرند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

میراث ناملموس
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید