سه رسانه آلمانی از تجاوز و شکنجه در زندان‌های ایران و گزارش محرمانه وزارت خارجه خبر دادند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

دو کانال تلویزیونی ان‌.د‌.ار و و.د.آر و روزنامه زوددویچه تسایتونگ در آلمان، گزارش‌هایی را از تحقیقات مشترک درباره شکنجه و تجاوز به بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی مردم منتشر کردند و از گزارش محرمانه وزارت امور خارجه آلمان درباره شکنجه معترضان خبر دادند.

در این گزارش به نقل از یکی از زندانیان زن اشاره شده چند مامور مرد او را با لگد و شوکر برقی طوری زدند که تمام پای راستش کبود شده.

این رسانه‌ها در مصاحبه با بازداشت‌شدگان از سه مورد تجاوز و خشونت جنسی با باتوم‌ لاستیکی یا برقی خبر دادند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی درباره تجاوز و آزار جنسی بازداشت‌شدگان منتشر شده است.

از جمله روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی با عنوان «حکومت ایران از تجاوز برای تحمیل عفاف استفاده می‌کند» به مواردی از تعرض جنسی به زندانیان زن اشاره کرده بود.

سی‌ان‌ان نیز گزارش داده بود ماموران جمهوری اسلامی گاهی از تجاوز به معترضان فیلم می‌گیرند تا آنان را وادار به سکوت کنند.

خبرنگاران این سه رسانه آلمانی همچنین با یک زندانبان که به آلمان فرار کرده مصاحبه کرده‌اند و او از شکنجه شدن زندانیان با شلاق، اسپری فلفل، باتوم و شوکر خبر داده است.

به گفته او، ماموران زندانیان را وادار می‌کردند که در اتاق‌های سرد با لباس‌های نازک روی زمین بخوابند و همچنین زندانیان امکان استفاده از توالت نداشتند و مجبور به دفع مدفوع در سلول بودند.

تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان در گفت‌وگو با این سه رسانه از شکنجه‌های متعدد در حین بازداشت خبر داده و تعدادی نیز گفته‌اند به دلیل ضربات، استخوان‌هایشان شکسته شده است.

این سه رسانه خبر دادند که در یک گزارش محرمانه وزارت امور خارجه آلمان که اواخر نوامبر ۲۰۲۲ تهیه شده، «گزارش‌های متعددی از اعترافات اجباری از طریق شکنجه و فشار روانی» مطرح شده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز گفت که «تجارب وحشتناک» مطرح شده از سوی بازداشت شدگان مطابق گزارش‌هایی است که برای این وزارت‌خانه شناخته شده است.

سفارت ایران در برلین و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به سوالات این سه رسانه پاسخ نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
مستند کوتاه - نامه فرهنگستان
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها