ادامه بحران در خوی و سومین شب خیابان‌خوابی زلزله‌زدگان در هوای برفی و زیر صفر

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

با تدوام وضعیت بحرانی در مناطق زلزله‌زده خوی، روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن شماری از مردم مقابل ساختمان‌های فرمانداری و ارتش این شهر تجمع کردند. شهروندان آسیب‌دیده که خواهان دریافت چادر و وسایل گرمایشی بودند، شب گذشته را در سرمای زیر صفر درجه خوی در خیابان‌ها خوابیدند.

از شامگاه شنبه هشتم بهمن که زلزله شدیدی شهرستان خوی را لرزاند، تاکنون هزاران شهروند آسیب‌دیده شب را در هوای برفی و دمای زیر صفر درجه این شهر خارج از خانه‌هایشان سپری کرده‌اند.

به گفته رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و بسیج، نیروهای خود را در اقدامی نمایشی به خوی اعزام کرده‌اند اما تاکنون نتوانسته‌اند کمک چندانی به زلزله‌زدگان برسانند.

بسیاری از شهروندان همچنان از دسترسی به چادر، کانکس، وسایل گرمایشی، غذا و لوازم بهداشتی محروم‌اند.

در اعتراض به تداوم این وضعیت، شماری از اهالی مناطق زلزله‌زده خوی، روز سه‌شنبه مقابل فرمانداری تجمع کردند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، یکی از معترضان در این تجمع خطاب به یکی از مسوولان می‌گوید: «امام جمعه ما در سوراخ‌موش قایم شده است.»

شهروندی دیگر نیز می‌گوید: «به هلال احمر مراجعه کردیم به ما گفتند بروید مقابل ارتش تجمع کنید؛ چادر می‌دهند. اما در ارتش هم کسی جوابگو نیست. مسوولان همه خواب‌اند و هیچ‌کسی نیست که جوابگو باشد.»

از ساعاتی پس از وقوع زلزله تاکنون، گزارش‌های شهروندی از حاکم شدن جو امنیتی بر شهر خبر داده‌اند و سرکوب شهروندان به جای کمک‌رسانی به آنان در دستور کار بوده است.

بر اساس گزارش‌های رسمی جمهوری اسلامی، در زلزله شامگاه شنبه، بیش از ۵۰ هزار خانه تخریب، بیش از هزار نفر مصدوم و سه نفر کشته شده‌اند.

به گفته شهروندان اما این آمار تنها از شهر خوی و برخی شهرهای دیگر این منطقه است و هلال احمر و نیروهای امدادرسان هنوز به بسیاری از روستاهای کوچک مراجعه نکرده‌اند و اطلاعات کاملی درباره میزان خسارات و تلفات در این روستاها وجود ندارد.

تاخیر در امدادرسانی به زلزله‌زدگان در شرایطی است که روز گذشته سازمان هلال احمر ترکیه برای ارائه کمک به زلزله‌زدگان شهرستان خوی اعلام آمادگی کرد.

به گفته رییس سازمان هلال احمر ترکیه، دولت ایران با رد این پیشنهاد گفته است: «می‌توانیم از عهده این وضعیت بر بیاییم.»

ویدیوها و گزارش‌ها از شهرستان خوی اما حاکی از این است که بسیاری از زلزله‌زدگان همچنان شب‌ها را در خیابان می‌گذرانند و برخی دیگر در غیاب امدادرسانی دولتی، خودشان اقدام به خرید چادر مسافرتی با قیمت یک و نیم میلیون تومان کرده‌اند.

ساعت ۲۱:۴۴ شامگاه شنبه هشتم بهمن، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵/۹ شهر خوی در استان آذربایجان‌ غربی را لرزاند.

پس‌لرزه‌های آن اما با گذشت چهار روز همچنان ادامه‌دار بوده و بسیاری از مردم جایی برای اسکان در هوای برفی این روزهای خوی ندارند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
سپاه صلح
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید