بلینکن: آمریکا و اسرائیل تعهد مشترکی نسبت به جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی دارند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با اعلام این که با مقام‌های اسرائیلی درباره تهدیدهای جمهوری اسلامی گفت‌وگو کرده، بر تعهد مشترک دو کشور در زمینه عدم دست‌یابی تهران به سلاح اتمی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن در یک کنفرانس خبری در اورشلیم گفت: «باید برای مقابله با عوامل بی‌ثبات‌کننده در منطقه که مهم‌ترین آن‌ها ایران است، تلاش کنیم.»

او در ادامه گفت: «با مقام‌های اسرائیلی درباره مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه گفت‌وگو کردیم. آمریکا و اسرائیل تعهد مشترکی نسبت به جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی دارند.»

بلینکن همچنین با تاکید بر این که «حمایت نظامی ایران از روسیه نگران‌کننده است»، افزود تعمیق همکاری میان تهران و مسکو «اهمیت حمایت از همه نیازهای اوکراین اعم از انسانی، اقتصادی و امنیتی» را نشان می‌دهد.

این اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در اسرائیل در حالی است که این کشور تاکنون به دلیل حضور روسیه در سوریه، موضعی محتاطانه درباره تهاجم روسیه در جنگ اوکراین اتخاذ کرده است.

پیشتر نیز وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کردند دو کشور توافق دارند که جمهوری اسلامی نباید به سلاح اتمی دست یابد و ضروری است با اقدامات بی‌ثبات‌کننده تهران در خاورمیانه برخورد شود.

بلینکن روز دوشنبه دهم بهمن پس از دیدار با نتانیاهو در اورشلیم در یک نشست خبری گفت که جمهوری اسلامی نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و آمریکا در این باره همکاری نزدیکی با اسرائیل خواهد داشت.

نتانیاهو نیز در این کنفرانس خبری بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل هر اقدامی که بتواند برای جلوگیری از دست یافتن جمهوری اسلامی به سلاح اتمی انجام خواهد داد.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت بلینکن دقیقا زمانی به اسرائیل سفر کرده که جامعه جهانی چهره واقعی جمهوری اسلامی در سرکوب وحشیانه مردم خود و صادارت سلاح برای کشتن مردم عادی کشورهای دیگر را مشاهده کرده است.

بلینکن همچنین روز سه‌شنبه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرد.

او روز دوشنبه در بدو ورود به اسرائیل خواستار کاهش تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان شده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید