افزایش تنش میان تهران و کی‌یف در پی توییت مشاور زلنسکی: کاردار اوکراین احضار شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی کاردار اوکراین در ایران را به دلیل اظهارات مشاور رییس‌جمهوری این کشور درباره حمله به مجتمع وزارت دفاع در اصفهان احضار کرد و و خواستار توضیح «رسمی و فوری» از سوی دولت اوکراین در این باره شد.

میخاییلو پودولیاک، مشاور رییس‌جمهوری اوکراین در توییترش درباره انفجار مرکز نظامی در اصفهان نوشت: «شب انفجاری در ایران، در تاسیسات تولید پهپاد و موشک، پالایشگاه‌های نفت. اوکراین به شما هشدار داده بود.»

او تاکید کرده بود که «منطق جنگ بی‌رحم و کشنده است» و «هم برای عاملانش و هم برای همدستان آن‌ها هزینه‌های سنگینی به‌بار می‌آورد.»

نور نیوز، رسانه وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران، این توییت و اظهارات را نشان‌دهنده «راهبرد مشترک» اوکراین و اسرائیل در «تهدید امنیت ایران» دانسته بود.

این سایت تاکید کرده بود: «اگر دولت اوکراین رسما از موضع اعلام شده اعلام برائت نکند باید آماده پذیرش مجموعه تبعات این موضع‌گیری غیر‌مسوولانه باشد.»

پودولیاک ماه گذشته نیز خواستار نابودی کارخانه‌های تولید پهپاد و موشک در ایران و بازداشت تامین‌کنندگان تجهیزات برای آن‌ها شده بود.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به این سخنان تهدید کرده بود این درخواست «پیامدهای سیاسی و حقوقی» دارد.

وزارت امور خارجه روسیه اما حمله پهپادی روز یک‌شنبه به مجتمع نظامی در اصفهان را محکوم کرده و هشدار داد که این اقدامات «باعث تنشی غیرقابل کنترل» خواهد شد.

روسیه از اولین روز سال جدید حمله به شهرها و زیرساخت‌های انرژی اوکراین را با استفاده از پهپادهای ایرانی آغاز کرده است.

واشینگتن پست به نقل از یک مقام نظامی آگاه خبر داد که تهران توافق کرده برای روسیه یک کارخانه تولید پهپاد طراحی کند و بر آن نظارت فنی داشته باشد.

این کارخانه احتمالا در منطقه تاتارستان ساخته خواهد شد.

بر اساس این گزارش، روسیه قرار است علاوه بر مشوق‌های دیگر، به جمهوری اسلامی یک میلیارد دلار پرداخت کند.

در همین حال کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل به نقل از منابع اطلاعاتی غربی خبر داد که روسیه قصد دارد به زودی چندین فروند جنگنده پیشرفته سوخو-۳۵ به ایران بدهد.

بر اساس این گزارش، این جنگنده‌ها همان ۲۴ جنگنده‌ای هستند که روسیه قصد داشت به مصر بفروشد ولی ایالات متحده جلوی این معامله را گرفت.

بر اساس گزارش کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل، خلبانان ایرانی پروازهای تمرینی با جنگنده‌های سوخو-۳۵ روسیه را آغاز کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

حرف آخر
جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.