تداوم وضعیت بحرانی زلزله‌زدگان در خوی با وجود وعده‌های مقام‌های جمهوری اسلامی

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰

وضعیت بحرانی زلزله‌زدگان زمین‌لرزه اخیر در خوی و دیگر مناطق آذربایجان غربی با وجود وعده‌های مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد و زلزله‌زدگان شامگاه یک‌شنبه دهم بهمن را هم در هوای زیر صفر درجه، در خیابان به صبح رساندند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، وضعیت امدادرسانی دولت به مردم زلزله‌زده خوی «فاجعه‌بار» است.

در تصاویری که برای ایران‌اینترنشنال فرستاده شده، بی‌نظمی شدید در توزیع کالاها دیده می‌شود.

یک ویدیوی پخش شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد مردم زلزله‌زده خوی در جلوی فرمانداری جمع شده و درخواست کمک دارند.

یکی از زلزله‌زدگان گفت: «با فرماندار در مورد نیاز به چادر صحبت کردیم می‌گوید به من هیچ ربطی ندارد. به مسوولان می‌گویم به درد مردم برسید. اگر زلزله مردم را نکشته، نگذارید سرما مردم را بکشد.»

همچنین روزنامه اینترنتی فراز اعلام کرد اکثر نانوایی‌های شهر خوی اقدام به پخت نان نکردند و نان کافی نیز از شهرهای اطراف تامین و توزیع نشده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از مردم شهرهای اطراف خوی درخواست کرد به یاری زلزله‌زدگان بشتابند چرا که «ارگان‌های حکومتی اساسا برنامه‌ مشخصی برای کمک کافی و فوری ندارند».

شاهزاده رضا پهلوی هم در توییترش در ارتباط با برخورد امنیتی ماموران حکومت با زلزله‌زدگان خوی نوشت جمهوری اسلامی به جای امدادرسانی سریع و مناسب، نیرو و ادوات سرکوب به خوی فرستاده است.

او افزود: «از رژیمی تبهکار و ضدایرانی جز این نیز انتظار نمی‌رفت.»

شاهزاده رضا پهلوی ضمن ابراز هم‌دردی با خانواده‌های داغ‌دیده در زلزله خوی، از مردم خواست «هم‌میهنان آسیب‌دیده در خوی را فراموش نکنند».

این اولین بار نیست که در خوی زلزله پرقدرت به وقوع می‌پیوندد اما از آنجا که مقام‌های جمهوری اسلامی در زمینه نوسازی خانه‌ها تدابیری نیاندیشیده‌اند، هر زلزله‌ای در این منطقه خانه‌های زیادی را تخریب کرده و قربانیان بسیاری بر جای می‌گذارد.

صادق محمودی، سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر روز یک‌شنبه اعلام کرد آخرین شمار مصدومان زلزله خوی یک هزار و ۱۷ نفر است.

بر اساس آمار رسمی سه نفر نیز کشته شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها