کارشکنی سایبری جمهوری اسلامی علیه عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل با وبسایت تبر ابراهیم

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

شرکت امنیت سایبری «سکیور ورکس» با انتشار یک گزارش از تلاش‌های گروه سایبری وابسته به جمهوری اسلامی برای برهم زدن روابط سیاسی عربستان و اسرائیل خبر داد و گفت وبسایت «تبر ابراهیم» که پایگاه خود را حزب‌الله لبنان معرفی می‌کند، پروژه‌ای سیاسی از سوی ایران علیه دو کشور منطقه است.

این وبسایت که نشانه تصویری آن از یک دست با تبر و عبای سبز رنگ (رنگ مرجع حزب‌الله لبنان) تشکیل می‌شود، شباهت‌های بسیار زیادی به سایت «عصای موسی» دارد که وابسته به گروه هکری ایرانی «کبالت سپلینگ» (Cobalt Sapling) است.

اما تحقیقات کارشناسان سکیور ورکس نشان می‌دهد نه تنها هیچ‌گونه ارتباطی بین تبر ابراهیم و حزب‌الله لبنان وجود ندارد، بلکه شواهد فنی از ارتباط دو وبسایت تبر ابراهیم با عصای موسی، خبر می‌دهند.

پیش از این کارشناسان سایبری، وبسایت عصای موسی را که از خود به‌عنوان مجموعه‌ای از طرف هکتیویست‌های ضد اسرائیل یاد می‌کند، پروژه حکومت ایران شناسایی کرده بودند.

حالا نشانه‌های ظاهری مانند طرح نماد، ویدیوگرافی‌ها و زیرساخت‌های فنی این سایت‌ها، هر دوی آن‌ها را به گروه هکری کبالت سپلینگ می‌رساند.

جمهوری اسلامی سایت عصای موسی را در سپتامبر ۲۰۲۱ و تبر ابراهیم را در نوامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی کرده است.

هر دو سایت از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنند و دامنه آن‌ها از یک ارائه دهنده خدمات میزبانی سوئدی به نام EgenSajt خریداری شده است.

همچنین هر دوی این سایت‌ها نسخه مخصوص مرورگر Tor دارند.

گردانندگان تبر ابراهیم در مطالب سایت خود، به جای حمله مستقیم به اسرائیل، به وزارت‌خانه‌های دولت عربستان سعودی حمله می‌کنند.

برای نمونه، آن‌ها تماس‌های تلفنی شنود شده که گفته می‌شود با حمله هکری علیه وزارت کشور عربستان به سرقت رفته است را همراه با ویدیویی در سایت خود منتشر کرده‌اند.

در این ویدیو، برخی وزرای عربستانی در حال گفتگو با یکدیگرند.

سکیور ورکس این پروژه را به‌عنوان آخرین تلاش حکومت ایران علیه عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل معرفی کرده است.

سال گذشته هم برخی رسانه‌ها از گفت‌وگوهای محرمانه اسرائیل و عربستان با هدف رسیدن به یک توافق احتمالی در زمینه دفاع هوایی خبر داده بودند.

مقامات جمهوری اسلامی اما این موضوع را به‌عنوان تهدیدی امنیتی علیه خود قلمداد کردند.

با توجه به آنکه کارشناسان هنوز نزدیکی روابط عربستان و اسرائیل را شکننده می‌دانند، جمهوری اسلامی امیدوار است از طریق فعالیت‌های کارشکنانه بتواند جلوی رسیدن به چنین توافقی را بگیرد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

طرح ایران
خبرها
۱۰۰ سال با گلستان

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید