آمریکا نام‌ و تصاویر سه‌ متهم بازداشت‌شده در پرونده توطئه ترور مسیح علی‌نژاد را منتشر کرد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار نام‌ها و تصاویر سه متهم بازداشت شده در پرونده توطئه ترور مسیح علی‌نژاد، اعلام کرد هدایت این سه تن از سوی جمهوری اسلامی صورت گرفته بود.

طبق اعلام وزارت دادگستری آمریکا، نام‌های متهمان بازداشت‌شده «رفعت امیروف»، «پولاد عمروف» و «خالد مهدی‌اف» است.

به گفته مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، هدایت این سه تن از سوی جمهوری اسلامی صورت گرفته بود و آنها متهم به ارتباط با دولت ایران و عضویت در یک سازمان جنایتکار در اروپای شرقی هستند.

کریستوفر ری، رییس اف‌بی‌آی، نیز در نشست خبری خود گفت: «این پرونده جدیدترین مورد از یک رشته تهدیدات است که از سوی دولت ایران صورت گرفته است.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در بیانیه‌ای درباره دستگیری متهمان این پرونده نوشت: «آمریکا اجازه نخواهد داد ایران یا رژیم‌های مستبد دیگر برای سرکوب مخالفانشان از طریق تهدید و ارعاب آنها در آمریکا تلاش کنند. ما عاملان آنها را پاسخگو خواهیم کرد.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در واکنش به دستگیری متهمان به توطئه برای ترور مسیح علی‌نژاد نوشت: ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد که حکومت ایران شهروندان آمریکایی‌ را به دلیل ابراز عقایدشان تهدید کند.

مسیح علی‌نژاد نیز در واکنش به دستگیری سه متهم در پرونده طرح ترور خود در آمریکا گفت: «من از زندگی خودم نمی‌ترسم چرا که می‌دانستم کشتن، تجاوز، به دار آویختن و شکنجه کردن در دی‌ان‌ای جمهوری اسلامی است و به همین دلیل به آمریکا آمدم تا صدای ایرانیان شجاعی باشم که به جمهوری اسلامی نه می‌گویند.»

او افزود: «از اف‌بی‌آی و مجریان قانون در آمریکا به خاطر محافظت از من متشکرم، اما اکنون زمانی است که باید به مردم بی‌گناه ایران که هیچ محافظتی ندارند توجه کنیم.»

مسیح علی‌نژاد افزود: «اگر ما اقدام قوی و محکمی [علیه جمهوری اسلامی] در پیش نگیریم، با این تروریست‌ها بیشتر و بیشتر در خاک آمریکا روبرو خواهیم شد.»

در تیر ماه ۱۴۰۱، خالد مهدی‌‌اف ۲۳ ساله مسلح به کلاشنیکف با خشاب پر و بیش از هزار دلار پول نقد، پس از دو روز کمین پلیس، در محله بروکلین نیویورک مقابل منزل مسیح علینژاد بازداشت شده بود.

دستگیری این سه متهم در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر در تیر ماه ۱۴۰۰ نیز کشف توطئه ربایش مسیح علی‌نژاد از خاک آمریکا و انتقال او به ایران، موجی از واکنش‌ها را برانگیخته بود، اما اف‌بی‌آی از خنثی کردن این توطئه خبر داد.

بنابر بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، دستگاه اطلاعاتی ایران، دست کم از ژوئن ۲۰۲۰ در حال طراحی برای ربودن مسیح علی‌نژاد و انتقال او به ایران از مسیر ونزوئلا بوده و در این مدت منزل علی‌نژاد و اطرافیان او را با تجهیزات عکس‌برداری و فیلمبرداری تحت نظر داشتند.

بنابر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، تیم اطلاعاتی جمهوری اسلامی به رهبری علیرضا فراهانی، در حال برنامه‌ریزی‌‌ برای ربودن علی‌نژاد از منزلش تا ساحل و یافتن قایق تندرو برای انتقال او به ونزوئلا بوده‌اند. این تیم قبلا در کانادا، بریتانیا و امارات قربانیان دیگری را هدف قرار داده بودند.

طبق این بیانیه، تیم اطلاعاتی ایران با ارائه مدارک جعلی و دروغ گفتن درباره هدف خود، به تهیه ابزارهای جاسوسی اقدام می‌کردند و در چند مورد در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برای تحت نظر گرفتن قربانی از کارآگاه‌های خصوصی استفاده کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها