واکنش جوکوویچ به جنجال پدرش: هواداران پوتین از پدرم سواستفاده کردند

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

جنجال عکس یادگاری سرجان جوکوویچ، پدر ستاره تنیس جهان با تماشاگری که پس از مسابقه یک چهارم نهایی نواک جوکوویچ در اوپن استرالیا، تی‌شرتی با علامت Z به تن داشت و پرچم روسیه با عکسی از ولادیمیر پوتین را به دست گرفته بود با واکنش او همراه شد: حامیان پوتین از پدرم سوء استفاده کرده‌اند

مسابقات این فصل اوپن استرالیا با حواشی مختلفی درباره جنگ اوکراین همراه شده است.

یک سال پس از حمله روسیه به اوکراین، شنبه ۸بهمن، دو تنیسور روسی و بلاروسی که اتفاقا کشورهایشان یک پای جنگ اوکراین هستند، باید در فینال اوپن استرالیا با هم بازی کنند.

اما این همه داستان نیست، خودنمایی هواداران روسیه و پوتین، در استرالیا، باعث واکنش‌های جهانی شده است.

چند روز پیش ویدیوهایی از پدر نواک جوکوویچ، سرجان، پخش شد که در جمعی از هواداران صربستان حضور داشت که آنها پرچم روسیه را تکان می‌دادند.

برخی از آنها «Z» نشان روس‌ها در جنگ را بر تن داشتند، آنها مشخصا حمایت خود را از روسیه اعلام می‌کردند.

نکته اینکه یک هفته قبل، برگزارکنندگان اوپن استرالیا، طرفداران را از نمایش هر گونه پرچم روسیه یا بلاروس یا سایر نمادهایی که از جنگ روسیه در اوکراین حمایت می کرد، منع کرده بودند.

نیویورک‌تایمز در این باره نوشته:

«برخلاف قوانین مسابقات صربستان و روسیه روابط تاریخی و فرهنگی نزدیکی دارند. هفته گذشته، تنیس استرالیا، برگزارکننده مسابقات آزاد استرالیا، هواداران را از حضور در این مسابقات با نمایش هر شکلی از پرچم روسیه یا بلاروس یا سایر نمادهایی که از جنگ پشتیبانی می کند، منع کرد.»

نواک جوکوویچ درباره ویدئویی که از پدرش منتشر شده، گفت: «تا دیشب از آن خبر نداشتم. بعد دیدم و البته از دیدن آن خوشحال نشدم. پدرم، تمام خانواده‌ام و من، چندین جنگ را در دهه ۹۰ (میلادی) پشت سر گذاشته‌ایم. همانطور که پدرم در بیانیه‌ای اعلام کرد، ما با جنگ مخالفیم، هرگز از هیچ خشونت و جنگی حمایت نخواهیم کرد. ما می‌دانیم که جنگ چقدر برای خانواده‌ها و برای مردم هر کشوری که جنگ را پشت سر می گذارد، ویرانگر است.»

جوکوویچ به راحتی به دهمین فینال اوپن استرالیا رسید. او بعد از مسابقه گفت که نظرات پدرش به اشتباه تعبیر شده است و او فکر می‌کرده با کسی که پرچم صربستان را در دست دارد عکس می‌گیرد.

جوکوویچ به پلنت اسپورت گفت: «پدرم در حالی عبور از آنجا بود که از او عکس گرفتند. من آنچه را که او در ویدیو گفت شنیدم. گفت: «به سلامتی.» متأسفانه برخی از رسانه ها این موضوع را واقعاً اشتباه تفسیر کرده اند.»

جوکوویچ گفت که حامیان پوتین از پدرش «سوء استفاده» کرده‌اند. او همچنین اعتراف کرد که حواشی پیرامون پدرش، سرجان جوکوویچ، پیروزی‌اش برابر حریف آمریکایی‌اش در نیمه نهایی مسابقات آزاد استرالیا را تحت تاثیر قرار داده است.

جوکوویچ پدر در مسابقه نیمه‌نهایی پسرش مقابل تامی پل شرکت نکرد، اما جوکوویچ گفت که دوست دارد پدرش در فینال مقابل استفانوس سیتسیپاس در روز یکشنبه حضور داشته باشد.

جوکو گفت «او در حال عبور بود، یک عکس از او گرفته شد و جنجال اوج گرفت. او در این شرایط مورد سوء استفاده این دسته از افراد قرار گرفت.»

سرجان جوکوویچ درباره تصاویر گفته است: «من بیرون با هواداران نواک بودم، همان‌کاری که بعد از تمام بردهای او انجام می‌دهم؛ در جشن هوادارانش شرکت کردم و با آنها عکس بگیرم. من قصد نداشتم در این موضوع گرفتار شوم. خانواده من در وحشت جنگ زندگی کرده اند و ما فقط آرزوی صلح را داریم.»

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید