طرح نمایندگان مجلس برای ممنوع کردن انتشار اخبار «غیر رسمی» از سوی سلبریتی‌ها و مجازات آنها

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

رسانه‌های ایران از جمله روزنامه اعتماد از طرح تعدادی از نمایندگان مجلس برای تعیین مجازات ۱۰ تا ۱۵ سال زندان برای سلبریتی‌های منتشر کننده «اخبار غیر‌رسمی» خبر دادند.

بر اساس این طرح، کمیسیون قضایی مجلس قصد دارد شرحی را به ماده ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی اضافه کند تا در موضوعات مختلف، اظهارنظر‌ها در راستای قرائت رسمی باشد.

در این طرح مجازات‌های زندان بین ۱۰ تا ۱۵ سال و جریمه بین ۳۰۰ تا حدود ۶۰۰ میلیون تومان برای افراد در نظر گرفته شده است.

در طرح مورد نظر انتشار اخبار «در مورد اموری که نیاز به اظهارنظر مراجع رسمی است» از سوی افراد دارای «موقعیت شغلی، اجتماعی، سیاسی، خانوادگی، علمی، فرهنگی و نظامی» ممنوع شده است.

موسی غضنفرآبادی، رییس کمیسیون قضایی مجلس گفت: «مثلا شایعه‌ای مطرح شده و هنوز مقام رسمی در مورد آن اظهارنظری نکرده. اگر اظهارنظر فرد یا تحلیلش بر مبنای شایعه دروغ باشد و بدون استناد بر واقعیت باشد، مشمول این طرح می‌شود.»

پس از خیزش انقلابی مردم ایران نمایندگان مجلس چندین بار از تهیه طرح‌هایی برای محدود کردن انتشار اخبار در فضای مجازی خبر داده‌اند. از جمله طرح «پیگیری حقوقی و قضایی اخبار کذب در فضای مجازی» که در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

محمدتقی نقدعلی، عضو این کمیسیون، گفته بود: «طبق طرح جدید مجلس، افرادی که اخبار کذب را در فضای مجازی نشر دهند باید پاسخگوی تبعات سوء آن باشند و این طرح در مورد هر خبری که آثار سوء اجتماعی داشته باشد، صدق می‌کند.»

پس از حمایت هنرمندان و ورزشکاران از خیزش انقلابی مردم ایران، رسانه‌ها و مقام‌های حکومت بارها به آنان حمله کردند.

در جدیدترین اظهارات، علی یزدی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، گفته است: «مجلس روی فالوور جمع کردن سلبریتی‌ها حساسیت دارد وگرنه ما این‌ همه چهره فرهنگی و هنری و ورزشی فرهیخته داریم و روی آن‌ها هیچ حساسیتی نداریم.»

پیش از این نیز روزنامه رسالت با بیان این که باید سلبریتی‌ها را نمک‌گیر کرد، نوشته بود: «جای سلبریتی‌ها در مراسم رحلت امام، روضه‌ها و سخنرانی‌ها و مراسم رسمی مثل نماز جمعه و خیلی جاهای دیگر خالی است و می‌طلبد نظام آن‌ها را به تور انقلاب‌گردی ببرد.»

در همین حال روزنامه کیهان بارها به سلبریتی‌ها حمله و آنان را «دلقک» خطاب کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
رنگ زندگی - آسیای مرکزی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید