روز یادبود قربانیان هولوکاست؛ روسیه به مراسم سالگرد آزادسازی آشویتس دعوت نشد

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

به مناسبت روز جهانی یادبود قربانیان هولوکاست، رییس‌جمهوری اوکراین بدون اشاره مستقیم به ارتش روسیه تاکید کرد که «بی‌تفاوتی و نفرت» همچنان به کشتار ادامه می‌دهد. این در حالی است که مقام‌های روسیه به مراسم سالگرد آزادسازی آشویتس دعوت نشدند.

ولودیمیر زلنسکی که خود یک یهودی است، روز جمعه هفتم بهمن با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی گفت: «امروز مثل همیشه، اوکراین یاد میلیون‌ها قربانی هولوکاست را گرامی می‌دارد. ما می‌دانیم بی‌تفاوتی و نفرت با هم می‌کشند.»

او با درخواست از ملت‌های جهان برای غلبه بر بی‌تفاوتی و نفرت، گفت: «بی‌تفاوتی و نفرت با هم شر می‌آفرینند».

رییس‌جمهوری اوکراین در این ویدیو به صراحت به روسیه و حمله روسیه به کشورش اشاره نکرد.

همزمان ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، روز جمعه به مناسبت روز جهانی یادبود قربانیان هولوکاست، «نئونازی‌ها در اوکراین» را به ارتکاب جنایت علیه غیرنظامیان متهم کرد.

روسیه از ابتدای تهاجم خود به اوکراین با همین بهانه حمله ارتش خود را به اوکراین توجیه کرده است.

پوتین در بیانیه‌ای مدعی شد: «فراموش کردن درس‌های تاریخ منجر به تکرار فجایع وحشتناک می‌شود. گواه این امر جنایات علیه غیرنظامیان، پاکسازی قومی (و) اقدامات تنبیهی سازماندهی شده از سوی نئونازی‌ها در اوکراین است.»

امسال یادبود قربانیان هولوکاست در حالی برگزار شد که در اقدامی غیرمعمول، نمایندگان روسیه به مراسم هفتاد و هشتمین سالگرد آزادسازی اردوگاه آشویتس در جنوب لهستان دعوت نشدند.

تا پیش از این، روسیه همیشه در مراسمی که هر ساله در روز ۲۷ ژانویه برگزار می‌شود، شرکت داشت.

برل لازار، خاخام اعظم روسیه روز جمعه پس از مراسم یادبودی در موزه رواداری یهودیان در مسکو به خبرنگاران گفت: «البته این یک تحقیر برای ما است.»

او گفت: «ما به خوبی می‌دانیم و نقش ارتش سرخ را در آزادی آشویتس، در پیروزی بر نازی‌ها به خاطر داریم.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید