جنگ اوکراین؛ فینال تمام روسی در تنیس اوپن استرالیا!

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

نزدیک به یک سال پس از حمله روسیه به اوکراین، شنبه ۸بهمن، دو تنیسور روسی و بلاروسی که اتفاقا کشورهایشان یک پای جنگ اوکراین هستند، باید در فینال اوپن استرالیا با هم بازی کنند؛ النا ریباکینا روسی‌الاصل که از ۵سال پیش زیر پرچم قزاقستان است، باید به مصاف آرینا سابالنکا، بلاروسی برود.

در رقابت‌های اوپن استرالیا اولین گرند اسلم فصل تنیس پنجشنبه با برگزاری دیدارهای نیمه‌ پایانی بخش زنان پیگیری شد و در دیدار نخست النا ریباکینا با برتری ۲ بر صفر مقابل ویکتوریا آزارنکا به دیدار پایانی راه یافت. این بازیکن ۲۳ ساله روسی‌الاصل که زیر پرچم قزاقستان مسابقه می‌دهد در دیدار پایانی باید به مصاف آرینا سابالنکا برود.

آرینا سابالنکا بلاروسی که در این فصل بسیار آماده نشان داده، در دیدار دوم نیمه‌نهایی برابر مگدا لینت از لهستان ششمین پیروزی ۲-۰ خود در مسابقات را کسب کرد و راهی فینال شد.

النا ریباکینا

اما رقابت روس‌ها در فینال اوپن استرالیا، کجای سیاست دنیاست؟ نیویورک‌تامیز نوشته: «سابالنکا، سال پیش مانند سایر بازیکنان روسیه و بلاروس، اجازه نداشته است نماینده کشور خود باشد، آنها به دلیل جنگ روسیه و اوکراین از رقابت‌های ورزشی محروم شدند.»

در اوایل این هفته، ویدیوهایی از پدر نواک جوکوویچ، سرجان، پخش شد که در جمعی از هواداران صربستان، پرچم روسیه را تکان می‌دادند. برخی از آنها «Z» نشان روس‌ها در جنگ را بر تن داشتند، آنها مشخصا حمایت خود را از روسیه اعلام می‌کردند.

نکته اینکه یک هفته قبل، برگزارکنندگان اوپن استرالیا، طرفداران را از نمایش هر گونه پرچم روسیه یا بلاروس یا سایر نمادهایی که از جنگ روسیه در اوکراین حمایت می کرد، منع کرده بودند.

نیویورک‌تایمز در این باره نوشته:

«برخلاف قوانین مسابقات صربستان و روسیه روابط تاریخی و فرهنگی نزدیکی دارند. ویدئویی دیگر خشم سفیر اوکراین در استرالیا و نیوزلند، را برانگیخت: «یک بسته کامل در میان پرچم های صربستان، وجود دارد؛ پرچم روسیه، پوتین، نماد Z، به اصطلاح پرچم جمهوری خلق دونتسک.»

به نوشته روزنامه آمریکایی «هفته گذشته، تنیس استرالیا، برگزارکننده مسابقات آزاد استرالیا، هواداران را از حضور در این مسابقات با نمایش هر شکلی از پرچم روسیه یا بلاروس یا سایر نمادهایی که از جنگ پشتیبانی می کند، منع کرد. روز پنجشنبه، مسئولان مسابقات اوپن استرالیا گفتند که چهار نفر پرچم‌های ممنوعه را تکان می‌دادند دستگیر و توسط پلیس بازجویی شدند.»

اما بیانیه کمیته بین‌المللی المپیک درباره حضور ورزشکاران روسیه و بلاروس در المپیک پاریس، آب‌سردی بود بر همه تلاش‌‌هایی که قصد داشت روسیه را به دلیل تجاوز نظامی به اوکراین، با اقدامات تحریمی، تنبیه کند.

نیویورک تایمز به بیانیه روز چهارشنبه کمیته بین‌المللی المپیک اشاره کرده است: «هیچ ورزشکاری نباید فقط به دلیل پاسپورت خود از حضور در مسابقات منع شود.»

به عقیده این روزنامه «کمیته بین‌المللی المپیک که سال گذشته توصیه کرده بود که فدراسیون‌های ورزشی اجازه مسابقه ورزشکاران روسی بلاروسی را ندهند، اخیراً مواضع خود را تغییر داده است.»

کمیته بین‌المللی المپیک گفته ساز و کاری را مهیا می‌کند که ورزشکاران روسی و بلاروسی با پرچم بی‌طرف یا بدون پرچم و با لباس‌های متفاوت،‌ مسابقه دهند. همچنین ورزشکاران روسی و بلاروسی می توانند در بازی های آسیایی اواخر امسال شرکت کنند که بخشی از انتخابی المپیک ۲۰۲۴ پاریس هم هست.

روزنامه آمریکایی اما نوشته: «۱۱ ماه از زمانی که نمایندگان روسیه و بلاروس از حضور در مسابقات تنیس منع شدند، می گذرد. همچنین ۹ ماه از زمانی که ویمبلدون بازیکنان روسیه و بلاروس را تحریم کرده بود، می گذرد. همچنین اوکراین تلاش کرده بود نمایندگان روسیه و بلاروس را از حضور در همه رویدادها منع کند. اما اکنون این اتفاق نیفتاده است و روز شنبه النا ریباکینا، یک روسی بومی که از پنج‌سال پیش برای قزاقستان بازی می‌کند و آرینا سابالنکا از بلاروس در فینال رقابت می‌کنند.»

آرینا سابالنکا

نیویورک‌تایمز به نقل از سابالنکا می‌نویسد: «سابالنکا و سایر بازیکنان بلاروس و روسیه می دانند جهان و بسیاری از رقبای آنها چگونه به آنها و کشورهایشان نگاه کرده اند. او گفت: «من فقط می فهمم که این جنگ تقصیر من نیست. من کنترلی روی این ماجرا ندارم. اگر کاری از من بر می‌آمد، حتما انجام می‌دادم، اما نمی توانم کاری انجام دهم.»

جریان های سیاسی هیچ نشانی از تسلیم شدن ندارند. هرچند که مسابقات ویمبلدون در حال بحث در مورد اجازه دادن به بازیکنان بلاروس و روسیه است. امسال ویمبلدون تنها گرند اسلمی است که برای ورزشکاران روسی و بلاروسی منع گذاشت.

جوکوویچ، مدافع عنوان قهرمانی ویمبلدون، با سازمان نوپای خود، «انجمن تنیس‌بازان حرفه‌ای»، برای رفع محرومیت بازیکنان روسی تلاش می کنند. آندری روبلف بعد از اینکه از جوکوویچ در یک چهارم نهایی شکست خورد، گفت: «ما همه منتظریم. امیدوارم بتوانیم بازی کنیم. من دوست دارم بازی کنم. ویمبلدون یکی از مهمترین تورنمنت های ورزش ما است.»

پربیننده‌ترین‌ها

ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۲
رقصی برای مرگ
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید