گزارشگران بدون مرز آلمان: جمهوری اسلامی مصمم به مسدود کردن همه راه‌های اطلاع‌رسانی است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

هم‌زمان با گزارش انجمن صنفی روزنامه‌نگاران درباره بازداشت و احضار حدود ۱۰۰روزنامه‌نگار، کریستیان میر، مدیر سازمان گزارشگران بدون مرز آلمان اعلام کرد که جمهوری اسلامی مصمم است همه راه‌های اطلاع‌رسانی را مسدود کند.

او با اشاره به بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران، به تصمیم جمهوری اسلامی برای بستن همه راه‌های اطلاع‌رسانی اشاره کرد و گفت: «دنیا باید از بی‌رحمی رژیم ایران آگاه شود.»

مدیر سازمان گزارشگران بدون مرز آلمان گفت که با وجود بازداشت‌ها و تهدیدهای روزنامه‌نگاران در ایران، آن‌ها «کارشان را شجاعانه پیش می‌برند».

به گفته این سازمان، از زمان خیزش انقلابی در ایران، دست‌کم ۵۵ روزنامه‌نگار از جمله ۱۶ خبرنگار زن بازداشت شده‌اند که ۲۷ نفر از آنان همچنان زندانی هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز آلمان همچنین با اشاره به آزاد شدن ۲۸ روزنامه‌نگار دیگر با وثیقه‌های سنگین، نوشت که آزادی آنان نیز چندان جای خوشحالی ندارد چرا که برای تعدادی از روزنامه‌نگاران آزاد شده حکم‌های سنگین زندان صادر شده است.

از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون یعنی در عرض ۲۵ روز گذشته، هشت روزنامه‌نگار دستگیر و چهار تن از این افراد با قید وثیقه موقتا آزاد شده‌اند.

در روزهای گذشته انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اعلام کرد بر اساس گزارش‌های رسمی و غیررسمی، آمار روزنامه‌نگاران بازداشت یا احضار شده از آغاز اعتراضات اخير حدود ۱۰۰ نفر بوده که تعدادی از روزنامه‌نگاران بازداشت شده با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

این انجمن همچنین اسامی ۲۴ نفر از روزنامه‌نگاران را منتشر کرد که همچنان در بازداشت هستند.

بر اساس این گزارش، علی خطیب‌زاده، مسعود کردپور، نیلوفر حامدی، ایمان به‌‌پسند، الهه محمدی، ویدا ربانی، امیر حسین بریمانی، آریا جعفری، اشکان شمی‌پور، شهریار قنبری، فرخنده آشوری، فرزانه یحیی‌آبادی، ملیحه درکی، احسان پیربرناش، مارال دارآفرین، کامیار فکور، اسماعیل خضری، حسین یزدی، امیر عباسی، مهدی قدیمی، نسیم سلطان‌بیگی، ملیکا هاشمی، سعیده شفیعی و مهرنوش زارعی هنزکی همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نازیلا معروفیان، سه خبرنگاری هستند که به دلیل پوشش اخبار مرتبط با مهسا امینی در بیمارستان، مراسم خاکسپاری و همچنین مصاحبه با پدر او بازداشت شده‌اند.

پس از بازداشت نیلوفر حامدی و الهه محمدی، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات بیانیه مشترکی صادر و ضمن تکرار اتهام‌های قبلی علیه آمریکا، این دو خبرنگار را به جاسوسی متهم کردند.

این دو نفر روز ۲۷ آذر از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
جهان‌نما
جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها