روسیه بار دیگر با ده‌ها پهپاد ساخت جمهوری اسلامی به اوکراین حمله کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

یک روز پس از تصمیم غرب برای ارسال تانک‌های پیشرفته به اوکراین، روسیه با ده‌ها پهپاد ساخت جمهوری اسلامی به اوکراین حمله کرد.

به گفته ژنرال والری زالوجنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، روسیه روز پنج‌شنبه ششم بهمن، ۵۵ موشک به اوکراین شلیک کرد و از این میان، ۴۷ موشک از جمله ۲۰ موشک در نزدیکی کی‌یف منهدم شد.

اوکراین همچنین اعلام کرد ۲۴ پهپاد انفجاری شاهد ساخت جمهوری اسلامی را طی شب گذشته سرنگون کرده است.

به گفته شهردار کی‌یف، ارزیابی اولیه حاکی از کشته شدن یک نفر و مجروح شدن دو نفر دیگر در این شهر است.

این اولین بار نیست که روسیه با استفاده از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی به اوکراین حمله می‌کند.

چندی پیش یولیا کلیمنکو، نماینده پارلمان اوکراین، در گفت‌وگویی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال اعلام کرد در حالی که در سرمای سخت این کشور برق یکی از نیازهای اولیه مردم است، پهپادهای ساخت ایران برای حمله به نیروگاه‌های اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کلیمنکو روز سه‌شنبه ششم دی در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال، ضمن ابراز تاسف از حمایت تهران از مسکو در جنگ علیه اوکراین گفت: «این امر کاملا روشن است و آقای زلنسکی این موضوع را به صراحت عنوان کرد که متاسفانه ایران در جنگ اوکراین مشارکت دارد و از روسیه حمایت می‌کند.»

پیشتر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، گفته بود کمبود برق در این کشور همچنان ادامه دارد و نزدیک به ۹ میلیون نفر بدون برق مانده‌اند.

در واکنش به این شرایط و پس از درخواست یک مقام اوکراینی برای نابود کردن کارخانه‌های ساخت پهپاد در ایران، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، تهدید کرد که این درخواست «پیامدهای سیاسی و حقوقی» دارد.

کنعانی روز دوشنبه پنجم دی در این باره گفت: «ادبیات تهدیدآمیز از سوی مقامات اوکراین را غیرمسوولانه و پیامدهای سیاسی و حقوقی این گونه اظهارات تهدیدآمیز را متوجه اوکراین می‌دانیم.»

این مقام جمهوری اسلامی دقیقا مشخص نکرد منظور او از «پیامدهای سیاسی و حقوقی» چیست.

این در حالی است که سازمان ملل متحد در حال تحقیق درباره منشاء پهپادهای ساقط شده در اوکراین است.

همچنین موج جدید حملات روسیه علیه اوکراین یک روز پس از چراغ سبز واشینگتن و برلین برای انتقال ده‌ها تانک سنگین به کی‌یف رخ داد.

آلمان انتظار دارد اولین تانک‌های لئوپارد-۲ وعده داده شده را در پایان ماه مارس یا اوایل آوریل به اوکراین تحویل دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.