«تغییر نام» تیم مربی متهم به تعرض جنسی و شکایت او از خبرنگاران؛ خبری از کدخدامنشی هم نیست

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

در حالی که جمهوری اسلامی تلاش می‌کند آزار جنسی ۱۵ کودک فوتبالیست از سوی مربی یک مدرسه فوتبال در مشهد را با انکار مسوولان محلی و ملی و منع قضایی گفت‌وگوی خانواده‌ها مسکوت بگذارد و با دادن اجازه مسابقه به تیم، شرایط را عادی جلوه دهد، خبر می‌رسد متهم از خبرنگاران شکایت کرده است.

روز گذشته خبر رسید دادستان مشهد اجازه مصاحبه را به طرفین این پرونده نداده است.

قاسم اخلاقی، عضو هیات فوتبال مشهد، درباره منع از مصاحبه گفته بود: «نمی‌دانم در جریان هستید یا خیر اما دادستان به ما اجازه مصاحبه نداده است و گفته به این موضوع ورود نکنیم.»

همچنین پدر یکی از کودکان به سایت طرفداری گفته به دلیل دستور دادستان برای منع گفت‌وگو، مصاحبه نمی‌کند.

با این حال روز پنج‌شنبه ششم بهمن، روزنامه اعتماد از قول متهم نوشت که از خبرنگاران شکایت کرده است: «فعلا "ع.پ" از دو خبرنگار مشهدی به دلیل نشر اکاذیب و افترا شکایت کرده است.»

بر اساس این گزارش، این مربی گفته است: «تمام مطالب و اتهامات کذب محض است. این نقشه و توطئه ضدانقلاب علیه مسائل دینی و اعتقادی نظام بود و از شبکه‌های معاند آمریکا سرچشمه گرفته. ۴۰ نفر از اولیای اعضای تیم فوتبال این باشگاه در حمایت از باشگاه به هیات فوتبال استان مراجعه می‌کنند.»

تا امروز اما خبری از این حمایت نیست و تقریبا همه طرف‌های درگیر در این پرونده -از متهم تا خبرنگاری که موضوع را به رسانه‌ها کشاند- سکوت کرده‌اند.

مربی متهم به آزار جنسی کودکان فوتبالیست در حالی تلاش کرده است در این پرونده شاکی شود که هنوز برای او قرار منع فعالیت صادر نشده و می‌تواند به فعالیت خود ادامه بدهد. گفته می‌شود دلیل هم انفعال دادستانی است: «در مدارک و مستندات ارائه شده به دادسرا تاکنون فرد یا افرادی مدعی تعرض جنسی نشده‌ا‌ند و شکایتی تاکنون از سوی والدین بازیکنان در این خصوص در دستگاه قضایی مطرح نشده. در عین حال پیگیری ابعاد این موضوع به صورت جدی و دقیق وظیفه این مرجع است.»

هر چند چند روز پیش مدیر‌کل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی گفته بود این تیم فوتبال پایه در مشهد تعلیق شده است اما برای این تیم با نام «ع.پ» در لیگ پایه مشهد مسابقه گذاشته‌اند.

به نوشته اعتماد، این تیم قرار است با نامی جدید در مسابقات حاضر شود و خبری از تعلیق و منع فعالیت متهم نیست.

مشمول مرور زمان می‌شود ...

مسوولان در رده‌های مختلف تلاش می‌کنند این پرونده را مسکوت بگذارند و مشمول مرور زمان کنند. در ابتدا گفته شد از دو هفته پیش وزیر ورزش و جوانان از این شکایت‌نامه خبر داشته اما مدتی بعد، حمید سجادی تلاش کرد پرونده را کوچک و ناچیز جلوه دهد: «هنوز موضوع در ابعاد وسیع‌تری ثابت نشده است. شکایتی در این قضیه مطرح نبوده بلکه تنها دو تا سه شکواییه به دست حراست وزارت ورزش رسیده است.»

همچنین اداره کل تربیت بدنی خراسان رضوی، هیات فوتبال خراسان رضوی و هیات فوتبال مشهد با پاس‌کاری در پاسخگویی به ابهامات مختلف پرونده، تلاش بر ایجاد یک کلاف سردرگم کرده‌اند.

حتی از وعده کدخدامنشی که رییس هیات فوتبال استان خراسان رضوی اعلام کرده بود هم خبری نیست. قرار بود جلسه‌ای با حضور متهم و خانواده این نوجوانان از طرف کمیته اخلاق فدراسیون برگزار شود اما از این جلسه هم خبری نشده است.

اعتماد در این‌باره نوشته است: «به گفته مدیر‌کل این سازمان، هیات فوتبال مشهد از روز اول در جریان ماجرا بوده ولی ابتدا می‌خواسته با صلح و صفا و سپس با تهدید خانواده‌ها ماجرا را حل کند. تلاش برای تهدید خانواده‌ها پیش از این هم مطرح شده بود.»

در آخرین خبرها گفته شده کارگروهی با حضور کمیته اخلاق، حراست و افسر حفاظت از کودکان کمیته پزشکی که طبق مقررات فیفا فعالیت می‌کند، تشکیل شود تا این پرونده را با قید فوریت پیگیری کنند.

مجوز داشته، فیزیکی نبوده!

از سوی دیگر هنوز معلوم نیست این تیم مجوز داشته است یا نه. روایت پرتکرار، فعالیت بدون مجوز تیم مربی متهم به آزارگری در ۱۰ سال گذشته است. اما حسین بادامکی، رییس هیات فوتبال مشهد گفته: «این باشگاه مجوز داشته و می‌توانید از سامانه اداره ورزش پیگیری کنید. تاییدیه‌ها انجام شده بود اما فقط مجوز فیزیکی را به باشگاه نداده‌اند. این باشگاه با نام دیگری در مسابقات شرکت کرده اما در مشهد به نام دیگری شناخته می‌شود. مجوزها هم در سامانه اداره ورزش موجود است»

از سوی دیگر در حالی که متن شکایت‌نامه سه هفته پیش والدین تعدادی از این کودکان به اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی منتشر شده، عضو هیات فوتبال مشهد گفته است کسی از مربی متهم به فساد اخلاقی، شکایت نکرده: «ما در هیات فوتبال مشهد شکواییه، اظهاریه، درخواست و هیچ چیز دیگری برای این موضوع نداریم. اصلا شکایتی ثبت نشده است! رسانه‌ها همه چیز می‌زنند. من که نمی‌توانم به کسی بگویم چه چیزی را منتشر کن. در جریان هیچ سند قابل اکتفایی نبودیم و کسی به ما چیزی نگفت.»

همچنین حسین بادامکی، رییس هیات فوتبال مشهد، دلیل تعلل این سازمان در رسیدگی به شکایت خانواده‌ها را ثبت نشدن شکایت در هیات فوتبال مشهد اعلام کرده است: «باید شکایت مکتوب در هیات فوتبال ثبت شود و این بحث را از طریق کمیته اخلاق هیات پیگیری کنند ولی تاکنون چنین شکایت رسمی‌ای در هیات فوتبال مشهد ثبت نشده که بتوانیم آن را پیگیری کنیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۲
خبر
میراث ناملموس

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید