مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۲۰ رای موافق و یک رای مخالف، قطعنامه نمایندگان دو حزب را در محکومیت سرکوبگری رژیم ایران و در حمایت از «معترضان شجاع ایران» تصویب کرد.

کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا و از تهیه‌کنندگان این قطعنامه، گفت: «مردان، زنان و کودکان ایرانی علیه رژیم بی‌رحم خود اعتراض می‌کنند و خواستار آینده‌ای مبتنی بر آزادی، عدالت و شکوفایی هستند. آنها به معنای واقعی کلمه، جان خود را برای آرمانی متعالی به خطر می‌اندازند.»

مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز گفت: «در حالی که رژیم ایران به تشدید سرکوب خشونت‌بار اعتراضات ادامه می‌دهد، آمریکا باید با تمام توان از حق مردم ایران در تصمیم‌گیری برای خود حمایت کرده و رژیم را در ارتباط با جنایت‌هایش پاسخگو کند.»

گرگوری میکس، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، نیز گفت: «معترضان ایران بدانند ما آنها را می‌بینیم و می‌دانیم در این مسیر با چه خطرهایی مواجه هستند. قوی بمانید، زیرا آزادی همیشه بر ستم پیروز می‌شود.»

جاش گاتهایمر، دیگر عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، با تاکید بر لزوم حمایت از معترضان ایران گفت: «ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان است. ما باید از مردم شجاع ایران که علیه این رژیم ستمگر و اقداماتش در نقض حقوق حقوق بشر مبارزه می‌کنند، حمایت کنیم.»

از سوی دیگر، اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، در دیدار با اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، خواستار تشدید فشار اتحادیه اروپا بر جمهوری اسلامی شد و نسبت به اقدامات رژیم ایران در کشتار و شکنجه شهروندان خود و حمایت پهپادی از روسیه در جنگ اوکراین هشدار داد.

رییس‌جمهوری اسرائیل با اشاره به کشتار شهروندان اوکراینی با پهپادهای ایرانی گفت: «جمهوری اسلامی با تلاش برای دستیابی به قابلیت‌های هسته‌ای و کشتن و شکنجه شهروندان خود، جهان را به خطر می‌اندازد و زمان آن رسیده که اروپا موضعی بسیار قاطع درباره ایران در پیش گیرد.»

در همین حال، سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران، که در پی اعدام علیرضا اکبری، مقام پیشین وزارت دفاع، موقتا از ایران فراخوانده شده بود، در توییترش نوشت که به تهران بازگشته است.

سفیر بریتانیا در تهران با اشاره به ادامه شعار‌نویسی حامیان حکومت روی دیوارهای سفارت نوشت: «این امر واقعیت را تغییر نمی‌دهد که طبق تجربه من، اکثر ایرانی‌ها نسبت به یکدیگر و همچنین خارجی‌ها مهربانی و احترام نشان می‌دهند.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید