نگرانی قهرمان بوکس ایران از وضعیت برادرش، جواد روحی، معترض محکوم به اعدام

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

صادق روحی، عضو پیشین تیم ملی بوکس و قهرمان چندین دوره مسابقات استانی و کشوری با ابراز نگرانی از وضعیت برادرش، #جواد_روحی نوشت: «بارها گفته‌ام و خواهم گفت هرجا برنده بوده‌ام، حاضرم ببازم، می‌دانم طعمه‌ای، اما صبوری و استقامتت برای من بیش از پهلوانی و قهرمانی، ستودنی‌است.»

او نوشت: «به امید آزادی و رهایی از بند، برای همه جوان‌های سرزمینم. علی‌الخصوص تو رفیف و هم‌بازی بچگی‌هام.»

جواد روحی، از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان، به اتهام محاربه، افساد فی الارض و ارتداد، به سه بار اعدام محکوم شده است. اخیرا ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که روحی را در حال رقص در تجمعی در نوشهر استان مازندران نشان می‌دهد.

گاردین در گزارشی از پرونده او نوشته است: «جواد روحی ۳۵ ساله، ساکن روستای کوچک کلیکان شهر آمل استان مازندران، با جرایمی مرتبط با ارتداد و توهین به مقدسات بازداشت شد. جواد روحی از حق داشتن وکیل انتخابی (تعیینی) در دادگاه محروم و مبتلا به بیماری اعصاب و روان شدید است. گروه‌های حقوق بشری می‌گویند او آنچنان در بازداشتگاه سپاه پاسداران هراسان (از معترضان) شکنجه شده که توانایی تکلم، کنترل ادرار و راه رفتن را از دست داده است.»

برای روحی در ارتباط با وقایع روز ۳۰ شهریور در نوشهر مازندران، اتهام‌هایی همچون محاربه، افساد فی الارض، ارتداد و «تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور» تراشیده شده است.

او همراه با عرشیا تکدستان و مهدی محمدی‌فرد به ورود به کیوسک پلیس راهنمایی و رانندگی نوشهر، ایجاد حریق، پرتاب کردن وسایل کیوسک به داخل خیابان و آتش زدن اموال، از جمله یک قرآن، متهم شده است.

بنا بر اعلام حبیب‌الله قزوینی، وکیل تسخیری جواد روحی، طبق تصاویر دوربین مدار بسته، جواد روحی تنها در محل تجمع حضور دارد و هیچ مدرکی دال بر این که او اموال عمومی را آتش زده و تخریب کرده وجود ندارد و موکلش از سوختن قرآن هم خبر ندارد.

گاردین همچنین نوشته: «بنا بر گزارش گروه‌های حقوق بشری، روحی در نخستین روزهای بازداشت، تحت شکنجه وادار به اعترافات اجباری شده و هیچ مدرکی مبنی بر دست داشتن او در اتهامات مطرح‌ شده به چشم نمی‌خورد. به خانواده جواد روحی تنها اجازه یک بار ملاقات پیش از برگزاری دادگاه او داده شد و آنان پس از برپایی دادگاه، از حق دیدار و مکالمه تلفنی با فرزندشان محروم بوده‌اند.»

روحی، لیسانس حقوق دارد و از خانواده‌ای کارگری است. او پیش از بازداشت شاغل نبوده اما پیش‌تر از آن، در یک مغازه و کارخانه سفال‌سازی کارگری می‌کرده است.

به گفته وکیل او در دادگاه، جواد روحی به دلیل بیماری اعصاب و روان و بیکاری، از همسرش جدا شده، (۳۰ شهریور) به نوشهر رفته بوده تا همسر سابقش را ببیند و او را راضی به بازگشت کند و چون پول نداشته، چند روز در نوشهر در خیابان خوابیده.

در حکم دادگاه به کشته شدن پنج نفر در همان روز حضور روحی در نوشهر اشاره شده که البته تمامی پنج فرد کشته‌شده به دست نیروهای امنیتی (سرکوب) جانشان را از دست دادند و در آن روز، هیچ‌یک از اعضای نیروهای امنیتی (سرکوب) کشته نشدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.