نخست‌وزیر بریتانیا: جمهوری اسلامی باید درباره چگونگی مرگ و دفن علیرضا اکبری پاسخگو باشد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد تهران باید در مورد چگونگی مرگ و دفن پیکر علیرضا اکبری، شهروند ایرانی-بریتانیایی پاسخگو باشد. مقام‌های حکومت ایران مدعی‌اند اکبری به اتهام جاسوسی اعدام شده است. هم‌زمان تحریم‌هایی از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی علیه غرب اعلام شد.

سوناک روز چهارشنبه پنجم بهمن در انتقاد از جمهوری اسلامی به پارلمان بریتانیا گفت: «رژیم [جمهوری اسلامی] رنج خانواده [اکبری] را طولانی می‌کند و متاسفانه این بی‌توجهی به کرامت اولیه انسانی است. ایران اکنون باید در مورد شرایط مرگ و دفن او پاسخ دهد.»

امروز و در جلسه هفتگی پرسش از نخست‌وزیر، اندرو اسلاتر، نماینده پارلمان بریتانیا، دولت کشورش را متهم کرد برای حفظ جان علیرضا اکبری در سه سال گذشته تلاش لازم را نکرده است.

این نماینده از حزب کارگر، حزب عمده مخالف دولت بریتانیا، از سوناک پرسید که آیا لندن تحریم‌های بیشتری بر جمهوری اسلامی اعمال می‌کند یا خیر.

اسلاتر که نماینده منطقه محل سکونت علیرضا اکبری نیز هست، همچنین از سوناک خواست تا دولت بریتانیا به مانند پارلمان اروپا و دولت ایالات متحده شجاعت لازم را داشته باشد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نهادی تروریستی اعلام کند.

حدود دو هفته پیش، جمهوری اسلامی درخواست‌های بریتانیا و آمریکا مبنی بر آزادی اکبری را رد و او را اعدام کرد.

این امر موجب شد بریتانیا به همراه اتحادیه اروپا و آمریکا دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه مقامات ایرانی در اوایل این هفته اعمال کند.

در واکنش به این تحریم‌ها اما وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در بیانیه‌ای از تحریم علیه برخی اشخاص و نهادهای اتحادیه اروپا و بریتانیا خبر داد.

در این بیانیه آمده است که جمهوری اسلامی «وفق مصوبات مراجع ذیربط و در چارچوب قواعد مرتبط و ساز و کارهای تحریمی مربوطه» این تحریم‌ها را اعمال کرده است.

یک رادیو مستقر در فرانسه، گروه دوستان اسرائیل در پارلمان اروپا و یک شرکت ساختمانی جزو نهادهایی هستند که جمهوری اسلامی آنها را تحریم کرده است.

همچنین برخی از اشخاص از جمله آن هیدالگو، شهردار پاریس نیز در میان افراد تحریم شده هستند.

پیشتر وزیران امور خارجه آمریکا و بریتانیا در یک نشست خبری مشترک ضمن محکوم کردن اعدام علیرضا اکبری، بر افزایش تلاش‌ها برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با سرکوب اعتراضات مردم ایران و همکاری تسلیحاتی با روسیه در میانه جنگ اوکراین تاکید کرده بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با محکوم کردن اعدام علیرضا اکبری گفت: «از [این] اعدام وحشت‌زده شدیم همان‌طور که از دیدن سرکوب دسته‌جمعی معترضان ایران، دادگاه‌های ساختگی، اعدام‌ها و استفاده از خشونت جنسی به عنوان ابزاری برای سرکوب اعتراضات وحشت‌زده شدیم.»

بلینکن با اشاره به این که اعدام اکبری با انگیزه سیاسی صورت گرفت، گفت این نوع اعدام در ادامه الگوی اقدامات رژیم ایران در بازداشت، شکنجه، گرفتن اعتراف اجباری و اعدام افراد است.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز اقدام جمهوری اسلامی در اعدام علیرضا اکبری را «بزدلانه و شرم‌آور» خواند و از همراهی آمریکا با بریتانیا در محکومیت این اعدام قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه بریتانیا ضمن اعلام همبستگی با معترضان ایران در تقاضا برای حقوق اساسی خود، بر ادامه فشارهای لندن بر جمهوری اسلامی تاکید کرد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید