شاهزاده رضا پهلوى از سفر به کشورهای مختلف در چند هفته آینده و دیدار با مقامات آنها خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

شاهزاده رضا پهلوى با تاکید بر لزوم اتحاد اپوزیسیون برای گذار از جمهوری اسلامی، از برنامه خود برای سفرهای متعدد به کشورهای مختلف در چند هفته آینده و دیدار با مقام‌های دولتی و نمایندگان پارلمان این کشورها خبر داد.

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با شبکه اسکای نیوز تاکید کرد به دنبال قدرت نیست و افزود: «تنها هدفم رساندن کشورمان به نقطه‌ای است که مردم در انتخاباتی آزاد و منصفانه سرنوشت خود را تعیین کنند.»

او افزود: «به دنبال جایگاهی در دستگاه دولتی نیستم و ترجیح می‌دهم حامی و مدافع مردم باشم و در سمت آن‌ها بایستم.»

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به اینکه شاهد «نخستین انقلاب زنان» در نوع خود هستیم، خاطرنشان کرد: «من دیگر آن را اعتراضات نمی‌خوانم. این یک انقلاب واقعی است.»

او ابراز امیدواری کرد وقتی اپوزیسیون متحد شده و هر گروه آن به سهم خود حمایت جامعه جهانی را جلب کند، در نهایت می‌توان با راه‌اندازی اعتصابات سراسری، از سریع‌ترین راه ممکن رژیم را دچار فروپاشی کرد.

او بار دیگر از همه گروه‌های سیاسی دموکراسی‌خواه و سکولار از هر گرایشی، اعم از چپ، راست و میانه، تقاضا کرد برای تشکیل این ائتلاف به او کمک کنند.

شاهزاده پهلوی گفت: فرایند گذار از جمهوری اسلامی با یک دولت انتقالی ادامه پیدا خواهد کرد، تا در نهایت مردم از طریق برگزاری همه‌پرسی آزاد برای آینده سیاسی ایران تصمیم‌گیری کنند.

او افزود: «مردم چیزی برای از دست دادن ندارند. جهان باید واقعیت را نهایتا درک کند و ببیند که چه‌طور می‌تواند با افزایش فشار بر حکومت به مردم ایران کمک کنند از شر این رژیم خلاص شوند.»

شاهزاده پهلوی افزود: «جهان باید واقعیت را ببیند و علاوه بر تقویت کارزار فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی، برای حمایت حداکثری از مردم ایران برای خلاص شدن از شر این رژیم نیز اقدام کند.»

شاهزاده پهلوی گفت: جمهوری اسلامی مانند هر رژیم خودکامه‌ای برای سرکوب اعتراضات مردم به هر ابزاری متوسل می‌شود، تا جاییکه در مناطق کردنشین به استقرار تانک و ادوات توپخانه‌ای اقدام کرده است.

او خاطرنشان کرد که غرب می‌تواند از طریق ارائه راه‌های ارتباط اینترنتی به مردم ایران و تشکیل صندوقی برای حمایت از کارگران اعتصاب‌کننده از محل دارایی‌های مسدود شده رژیم، مهم‌ترین کمک را به مردم ایران ارائه دهد.

از سوی دیگر، علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال با تاکید بر لزوم تشکیل ائتلاف اپوزیسیون ایران علیه جمهوری اسلامی، گفت برای سیاستمداران غربی بسیار مهم است که بدانند اپوزیسیون چه کسانی هستند و برای بعد از جمهوری اسلامی چه برنامه‌ای دارند.

این نماینده پارلمان سوئد گفت: «سیاستمداران غربی باید بدانند اپوزیسیون ایران چه کسانی هستند و بعد از جمهوری اسلامی قرار است با چه کسانی تعامل داشته باشند.»

آخوندی افزود: برای سیاستمداران غربی بسیار مهم است که بسیاری از پرسش‌های سیاسی را از اپوزیسیون ایران بپرسند و بدانند که اپوزیسیون چگونه می‌خواهد بعد از جمهوری اسلامی، صلح و آرامش را برقرار کند.

این نماینده پارلمان سوئد بر ادامه تماس‌های مداوم خود با جریان‌های مختلف سیاسی ایران در نقاط مختلف جهان برای کمک به تشکیل اپوزیسیون تاکید کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها