افشای نامه محرمانه: عدد سکه‌های طلای مصادره‌ای «دانشگاه امام صادق» پس از ۴۴ سال مشخص نیست

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

بر اساس یک نامه محرمانه به دست آمده از سوی گروه هکری بلک‌ریوارد به دنبال هک سایت «دانشگاه امام صادق»، تعداد سکه‌های طلای مصادره‌ای این دانشگاه بعد از گذشت ۴۴ سال از انقلاب سال ۵۷ همچنان مشخص نیست.

در این نامه که از سوی بلک‌ریوارد در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار داده شده، علی رضاییان، عضو هیات امنای دانشگاه و همچنین رییس بازرسان دانشگاه امام صادق، خطاب به صادق آملی لاریجانی، رییس هیات امنای دانشگاه این دانشگاه، بر ضرورت درآمدزایی موسسه اعتباری دانشگاه (ماد) تاکید کرده است.

در بند پنج این نامه که در اسفند ماه سال گذشته نوشته شده، رضاییان خواستار بررسی مجدد تعداد سکه‌ها و مدال‌های باقی‌مانده از قبل از انقلاب در این دانشگاه شده است.

او نوشته است: «با توجه به بررسی اسناد و نامه‌های بانک مرکزی و اتاق بازرگانی در سال‌های پس از انقلاب و پیش از انتقال مالکیت ماد به دانشگاه، تعداد و مختصات دقیق سکه‌ها و مدال‌ها معلوم نیست.»

او اضافه کرده است در برهه‌های مختلف، اعداد مختلفی در نامه‌نگاری‌ها ثبت شده و بنابراین احتمال دارد دارایی‌های مختلف دیگری اعم از سکه، مدال طلا و دارایی ثابت هم وجود داشته باشد که نیازمند بررسی و شناسایی است.

این مقام دانشگاه امام صادق همچنین از واریز بیش از ۱۵ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۳ از سوی بانک مرکزی به حساب ماد خبر داده که معادل نزدیک به ۱۵ هزار سکه بهار آزادی بوده اما بار دیگر خواستار حساب‌رسی مجدد شده تا «در حق ماد اجحافی» صورت نگرفته باشد زیرا: «آن سکه‌های اصلی به نوعی عتیقه محسوب می‌شد».

او گفته است علاوه بر دو هزار و ۶۷۹ سکه و مدالی که در بانک مرکزی سپرده شده بوده، ۴۹۲ سکه نیز در حال حاضر در بانک خاورمیانه قرار دارد که «وزن و ارزش آن برای بازرسان مشخص نیست».

رییس بازرسان دانشگاه امام صادق خواستار فروش این سکه‌ها شده تا «فرصت سرمایه‌گذاری بهتر فراهم شود».

در همین نامه، مشخص است که این دانشگاه برای درآمدزایی مزرعه استخراج رمزارز دریافت کرده و زمانی که برخی از مزرعه‌ها به دلیل مصرف بالای برق پلمب شده‌اند، موفق شده از دادگاه مجوز رفع پلمب بگیرد.

این در حالی است که وزارت نیرو مخالف فعالیت این مزرعه بوده و کشور نیز با کمبود برق مواجه بوده است.

سه روز پیش، گروه هکری بلک‌ریوارد اعلام کرد سایت دانشگاه امام صادق را هک کرده و به اسناد و اطلاعات این دانشگاه دسترسی پیدا کرده است.

در واکنش به این موضوع، روابط عمومی این دانشگاه در بیانیه‌ای ضمن اذعان به حمله هکری گروه بلک‌ریوارد به سایت این دانشگاه ادعا کرد اطلاعات موجود در این دانشگاه مانند همه مراکز علمی دیگر، مربوط به امور علمی، پرسنلی و اداری است: «از همین رو، با توجه به سابقه اخیر گروه حمله کننده در جهت تخریب وجهه مجموعه‌های موثر از طریق ایجاد شایعات، اطلاعات منتشره از سوی آن، به ویژه در زمینه‌هایی غیر از مطالب مرسوم و موجود در مراکز علمی، مخدوش خواهد بود.»

اما بی‌اطلاعی از میزان اموال مصادره شده و در اختیار دانشگاه امام صادق در حالی است که سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی به تازگی ادعا کرد محمدرضا شاه پهلوی تاج‌ها و جواهرات سلطنتی را از ایران خارج کرده است.

پس از آن، شهبانو فرح پهلوی هشدار داد نسبت به سرقت جواهرات سلطنتی از بانک مرکزی به وسیله حکومت نگران است چرا که به گفته او، «می‌دانند ممکن است رژیم عوض شود» و می‌خواهند «این جواهرات را بردارند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

امروز
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.