تحریم سجادی،‌ وزیر ورزش به‌دلیل تلاش برای سرکوب ورزشکاران حامی خیزش انقلابی

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۳

اتحادیه اروپا در تحریم‌های جدید خود نام حمید سجادی،‌ وزیر ورزش و جوانان دولت ابراهیم رئیسی را که تاکنون نقش پررنگی در سرکوب ورزشکاران حامی #خیزش_انقلابی داشته، قرار داده است.

در بیانیه جدید اتحادیه اروپا برای تحریم ۱۸ شخصیت و ۱۹ نهاد ایرانی نام «حمید سجادی» وزیر ورزش به دلیل نقش او در ساکت کردن ورزشکاران آمده است: «وزیر ورزش ایران، از صحبت کردن ورزشکاران ایرانی علیه سرکوب اعتراضات جلوگیری کرده.»

حدود ۱۰ روز پیش نشریه پولیتیکو گزارش داده بود به پیش‌نویس اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد حمید سجادی، وزیر ورزش یکی از کسانی است که از او به عنوان مسوول تحت فشار قرار دادن ورزشکاران برای سکوت و سرکوب اعتراضات نام برده شده است.

در این اسناد به ماجرای الناز رکابی، ورزشکار زن ایرانی اشاره شده که بدون حجاب اجباری در رقابت‌های سنگ‌نوردی آسیا شرکت کرد و پس از بازگشت به ایران در حصرخانگی قرار گرفت و حتی خانه‌باغ خانواده رکابی در زنجان تخریب شد.

در بیش از ۴ ماه گذشته، ورزشکاران ایرانی در سطوح مختلف با خیزش سراسری ایرانیان همراه شده‌اند؛ نداشتن شادی پس از گل و یا سکوت، نخواندن سرود جمهوری اسلامی، اجرای پرفورمنس‌های از پیش طراحی شده مثل اجرای بریدن مو، نشستن مانند خدانور لجعه‌ای، اعدام نمادین و ... از جمله نمادهای همراهی ورزشکاران با مردم معترض علیه جمهوری اسلامی بوده است.

پیشتر در اسنادی که به دست ایران اینترنشنال رسیده بود، حراست وزارت ورزش و جوانان در نامه‌ای با مهر خیلی محرمانه از فدراسیون ها و تمام ادارات ستادی و استانی خواسته بود از حرکات نمادین ورزشکارانی که با اعتراضات همراهی می‌کنند، جلوگیری کنند.

حراست وزارت ورزش و جوانان، مانند همه دیگر ارکان جمهوری اسلامی، در این دستورالعمل ورزشکاران معترض را فریب خورده، دانست و از همه فدراسیون‌های ورزشی خواسته بود «ترتیبی اتخاذ شود تا چهره‌های ورزشی با رفتارهای هنجارشکنانه خود مورد اغفال و بهره‌برداری جریانات معاند پ ضد انقلاب قرار نگیرند.»

در این نامه سرپرست حراست وزارت ورزش و جوانان خواسته فدراسیون‌های ورزشی «تدابیر لازم و با استفاده از همه ظرفیت‌های خود از همسویی ایشان با اغتشاشات اخیر جلوگیری به عمل آید.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید