جانشین نخست‌وزیر نیوزیلند دو روز پس از استعفای ناگهانی او انتخاب شد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

دو روز پس از استعفای ناگهانی نخست‌وزیر نیوزیلند، اعضای حزب‌ کارگر این کشور به کریس هیپکینز، وزیر سابق امور کرونا، به عنوان رهبر جدید رای دادند و او تا زمان برگزاری انتخابات، نخست‌وزیر خواهد بود.

دو روز پس از استعفای ناگهانی جاسیندا آردرن از نخست‌وزیری، اعضای حزب ‌کارگر نیوزیلند به کریس هیپکینز ۴۴ ساله رای دادند.

او تنها عضو حزب حاکم کارگر بود که برای پست رهبری حزب نامزد شد.

کریس هیپکینز پیش از این وزیر بهداشت بود و سپس به عنوان وزیر واکنش به کرونا انتخاب شد و سیاست‌هایش مبنی بر قرنطینه و کاهش آمار کرونا در نیوزیلند بازتاب گسترده‌ای داشت.

او پس از فروکش کردن کرونا، وزیر آموزش و پرورش شد و اعلام کرد برای پذیرفتن سمت نخست‌وزیری بسیار پرانرژی و مشتاق است.

انتخابات جدید نخست‌وزیری در ماه اکتبر یعنی حدود ۱۰ ماه دیگر برگزار می‌شود و در نظرسنجی‌ها، جایگاه حزب کارگر به دلیل افزایش هزینه‌های زندگی، فقر و افزایش نرخ جرم و جنایت، نسبت به گذشته حدود هفت درصد افت داشته است.

دو روز پیش جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، اعلام کرد که دیگر به عنوان نخست‌وزیر توان ادامه فعالیت ندارد و از سمت خود استعفا کرد.

او در حالی که اشک می‌ریخت گفت: «سیاستمداران انسان هستند. ما هر چه در توان داریم انجام می‌دهیم و سپس وقت آن (کناره‌گیری) فرا می‌رسد و برای من اکنون وقتش رسیده است.»

آردرن حدود شش سال نخست‌وزیری خود را سال‌های سختی توصیف کرد و در عین حال گفت که دلیل استعفایش دشوار بودن نخست‌وزیری نیست بلکه معتقد است دیگران می‌توانند بهتر از او عمل کنند.

او همچنین گفت قصد دارد در کنار دختر چهار ساله‌اش باشد و زمان ازدواج رسمی با شریک قدیمی زندگی‌اش فرا رسیده است.

آردرن که در سال ۲۰۱۷ میلادی در سن ۳۷ سالگی به نخست‌وزیری نیوزیلند انتخاب شد، یکی از جوان‌ترین روسای دولت زن جهان بوده است.

با انتخاب آردرن، دولت «ملی» که برای ۹ سال در قدرت بود، کنار گذاشته شد و حزب کارگر نیوزیلند قدرت را به دست گرفت.

او همچنین دومین زنی است که پس از هلن کلارک، نخست‌وزیر اسبق نیوزیلند، به این مقام دست یافت.

عملکرد و سخنان جاسیندا آردرن در مورد تیراندازی‌های دسته‌جمعی در دو مسجد کرایست چرچ در سال ۲۰۱۹ میلادی مورد توجه قرار گرفت.

نخست‌وزیر نیوزیلند همچنین در سال ۲۰۰۵ میلادی از عضویت کلیسا خارج شده و دلیل این کار را مغایرت اندیشه‌های مسیحی با ازدواج همجنسگرایان ذکر کرده بود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید