بازداشت سنگ‌تراش مزار سیدمحمد حسینی به دلیل اندازه‌گیری قبر

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

کاملیا سجادیان، مادر محمدحسن ترکمان، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، خبر داد سنگ‌تراشی که قصد تهیه سنگ مزار محمد حسینی را داشته، همراه با شاگردانش و چند نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

سجادیان در توییتی نوشت که این چند نفر به جرم «اندازه‌گیری قبر» برای محمد حسینی، معترض اعدام شده، بازداشت شده‌اند و اضافه کرد: «تا این اندازه توحش را هیچ‌ جای دنیا ندیده بودم.»

او در توییت خود از ادامه تلاش دوستانش برای ساخت و نصب سنگ مزار محمد حسینی که والدینش را از دست داده است خبر داد و گفت: «امروز من مادر سیدمحمد حسینی و محمدحسن‌ها هستم. برای بچه‌ای یتیم که حتی مادری نداشت برایش گریه کند، مادری می‌کنم .... من تمام قد و استوار و با قدرت برای سیدمحمد حسینی مادری می‌کنم و تا پای جانم، تا آخرین نفس ایستاده‌ام.»

مادر محمدحسن ترکمان همچنین جمهوری اسلامی را «قدرت منطقه‌ای» خواند که حتی از «خاک و سنگ مزار یک متوفی» هم می‌ترسد.

در روزهای گذشته جمهوری اسلامی مانع نصب سنگ بر مزار محسن شکاری نیز شدند و به خانواده او اعلام کردند گذاشتن سنگ مزار برای او ممنوع است.

محسن شکاری نخستین معترضی بود که به جرم «بستن خیابان» اعدام شد و حکومت در آستانه چهلمین روز اعدامش، سنگ مزار او را شکست.

حامیان حکومت همچنین در هفته‌های گذشته طرح دست با علامت پیروزی را که روی سنگ مزار یلدا آقافضلی در «بهشت زهرای» تهران بود از بین بردند.

جمهوری اسلامی در جریان خیزش انقلابی خانواده بسیاری از کشته‌شدگان را با تحویل ندادن پیکر تهدید به سکوت کرده است.

از سوی دیگر پیکر برخی از معترضان را شبانه و بدون اطلاع خانواده و گاهی در مکان‌هایی نامعلوم به خاک سپرده است. روندی که حکومت در برخورد با پیکر یا سنگ مزار مخالفان خود در پیش از خیزش انقلابی هم داشته و از آن به عنوان ابزاری برای انتقام، تهدید یا باج‌گیری از خانواده معترضان و مخالفان خود استفاده کرده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید