وال استریت ژورنال: تشدید فشار بر جمهوری اسلامی موجب کاهش ارزش پول عراق شده است

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد تشدید فشار بر جمهوری اسلامی موجب کاهش ارزش پول عراق شده و از وقتی بانک فدرال نیویورک در نوامبر برای مقابله با قاچاق دلار به ایران نظارت‌ سختگیرانه‌ای اعمال کرده، بیش از ۸۰ درصد نقل‌ و انتقالات بانکی عراق مسدود شده‌ است.

بر اساس این گزارش، این مبادلات بانکی در برخی روزها به ۲۵۰ میلیون دلار می‌رسید اما اکنون به دلیل نبود اطلاعات کافی درباره مقصد ارسال پول، امکان مبادله مسدود شده است.

در گزارش این روزنامه آمریکایی تاکید شده که این سیاست جدید بانک فدرال نیویورک که در اساس برای تشدید فشارها بر جمهوری اسلامی اتخاذ شده، عملا موجب کاهش ارزش پول عراق و تضعیف اقتصاد این کشور شده است.

وال استریت ژورنال نوشت که مقام‌های دولت عراق این عامل غیرمترقبه را مقصر تضعیف پول ملی خود می‌دانند که موجب افزایش قیمت مواد غذایی و کالاهای وارداتی شده است.

خبرگزاری فرانسه هم در روزهای گذشته گزارش داد کاهش ارزش هر دینار عراقی موجب افزایش قیمت کالاهای وارداتی مثل گاز و گندم می‌شود.

کشاورزی‌ در عراق به دلیل خشکسالی‌های مکرر با بحران مواجه شده است.

همچنین بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، عراق که دارای ذخایر ارزی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است، برای استفاده از دلارهای خود باید به اقدامات مبارزه با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم و رعایت تحریم‌ها مثل تحریم‌ها علیه روسیه و ایران بپردازد.

وال استریت ژورنال نیز نوشت با مقررات جدید، بانک‌های عراقی باید مبادلات خود را به دلار، از طریق یک پلتفرم آنلاین جدید به بانک مرکزی تحویل دهند که سپس مورد بازبینی بانک فدرال نیویورک قرار می‌گیرد.

این روزنامه اضافه کرد هدف از این سیستم کاهش استفاده از نظام بانکی عراق برای ارسال دلار به تهران، دمشق و دیگر بهشت‌های پول‌شویی در خاورمیانه است.

پربیننده‌ترین‌ها

مستند کوتاه - روزنامه‌های مشروطه
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید