آمریکا بسته نظامی جدید ۲/۵ میلیارد دلاری به اوکراین ارائه می‌کند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

پنتاگون از ارائه یک بسته کمک نظامی جدید آمریکا به اوکراین به ارزش ۲/۵ میلیارد دلار خبر داد و اعلام کرد واشینگتن در قالب بخشی از این کمک، بیش از ۵۰۰ خودروی زرهی به اوکراین ارائه خواهد کرد.

سخنگوی پنتاگون در نشست خبری خود تایید کرد آمریکا در روند ارسال سلاح به اوکراین، در مواردی از انبار تسلیحات اسرائیل و کره‌ جنوبی کمک می‌گیرد.

همزمان واشینگتن‌پست گزارش داد این بسته شامل سیستم‌های دفاع ضدهوایی از جمله سامانه جدیدی از موشک‌های پاتریوت خواهد بود.

این در حالی است که رییس سازمان سیا در سفری از پیش اعلام نشده به کی‌یف رفت و تحلیل‌های این سازمان درباره برنامه‌های آتی روسیه در جنگ علیه اوکراین را با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در میان گذاشت.

همچنین روز جمعه ۳۰ دی، سران نظامی ۵۰ کشور مدافع اوکراین در پایگاه نظامی رامشتاین در آلمان گرد هم آمدند تا درباره آینده کمک‌های نظامی به اوکراین گفت‌وگو کنند.

وزیر دفاع جدید آلمان روز جمعه گفت که در این مرحله تصمیمی در مورد تحویل احتمالی تانک‌های لئوپارد ساخت آلمان به کی‌یف گرفته نشده است.

او گفت: «امروز نمی‌توانیم بگوییم چه زمانی تصمیم‌گیری می‌شود و تصمیم در مورد تانک‌های لئوپارد چه خواهد بود.»

خبرگزاری فرانسه نوشت که آلمان تحت فشار فزاینده‌ای برای تایید تحویل تانک‌های لئوپارد ساخت این کشور به اوکراین است.

لهستان و فنلاند اعلام کرده‌اند مایل به تامین این نوع تانک برای ارتش اوکراین هستند اما به توافق آلمان که این تانک‌ها را تولید کرده نیاز دارند: «همان‌طور که سایر کشورها برای صنعت دفاعی خود این کار را انجام می‌دهند، صادرات مجدد یا اهدای تسلیحات ساخت آلمان، مشروط به تایید برلین است.»

این در حالی است که رییس‌جمهوری اوکراین روز جمعه از غرب خواست تا تحویل سلاح‌های سنگین از جمله تانک و موشک‌های دوربرد را برای حمایت از کشورش در نبردهای سرنوشت‌ساز، سرعت دهند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید