تقاضای آلمان برای تروریستی خواندن سپاه پاسداران به دلیل دست داشتن در انفجار الخبر عربستان

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

مقامات آلمانی از کارشناسان اروپایی خواستند تا امکان تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به دلیل انفجار سال ۱۳۷۵ در الخبر عربستان سعودی بررسی کنند.

یک دیپلمات آلمانی به رسانه‌ها گفته است: «مقامات برلین از کارشناسان اروپایی خواسته‌اند این موضوع را بررسی کنند که آیا استناد به دست داشتن سپاه پاسداران در انفجار پایگاه الخبر عربستان می‌تواند مبنای تروریستی اعلام شدن این سازمان قرار بگیرد یا خیر؟»

به گزارش وال استریت ژورنال، وکیلان اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند این حمله سال‌ها پیش رخ داده و استدلال‌های حقوقی در این‌باره به میزان کافی قوی نیست که بتواند برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران مورد استناد قرار گیرد.

سال ۱۳۷۵ بر اثر انفجار يک کاميون در مقابل برج‌های «الخبر»، ۱۹ آمریکایی کشته و ۳۷۲ نفر مجروح شدند.

احمد ابراهیم المغسیل، رهبر گروه موسوم به «حزب‌الله حجاز» که از او به عنوان «مغز متفکر انفجار الخبر» نام برده می‌شد، سال ۱۳۹۴و در حالی‌ که تغییر قیافه داده و از ایران به بیروت رفته بود، بازداشت و به عربستان منتقل شد.

پیش از این نمایندگان اپوزیسیون در پارلمان آلمان از تروریستی اعلام نشدن سپاه پاسداران انتقاد کرده بودند اما به گفته وزارت امور خارجه این کشور باید در این زمینه بررسی‌های حقوقی بیشتری انجام شود.

نمایندگان پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه ۲۹ دی، قطعنامه‌ای ۳۲ بندی را برای محکومیت سرکوب اعتراضات در ایران و قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی تصویب کردند.

با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها اعلام کرد این اتحادیه در جلسه روز دوشنبه وزیران امور خارجه، احتمالا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تروریستی خود قرار «نخواهد» داد اما این اقدام علیه سپاه در دست بررسی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.