ادامه خیزش انقلابی در یادبود کشته‌شدگان، همزمان با استقبال مردم از تروریست شناخته شدن سپاه

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

خیزش انقلابی مردم ایران روز پنج‌شنبه نیز با برگزاری تجمعات اعتراضی بر مزار معترضان کشته‌شده، اعتصاب، شعاردهی، شعارنویسی و سایر شیوه‌های نافرمانی مدنی ادامه داشت. در همین حال، معترضان در واکنش‌های مختلف، از اقدام پارلمان اروپا در تروریست شناختن سپاه پاسداران استقبال کردند.

مراسم چهلم دنیا فرهادی، دانشجوی جان‌باخته اهل ایذه که جسدش مدتی پس از ناپدیدشدنش در کنار رود کارون پیدا شده بود،‌ روز پنج‌شنبه با حضور مردم بر مزارش و فریادهای اعتراضی حاضران برگزار شد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم در ایذه روز پنج‌شنبه ۲۹ دی‌ماه در مراسم چهلم دنیا فرهادی، دانشجوی معترض جان‌باخته، شعارهایی چون «قسم به خون خواهرم، تشنه به خون رهبرم»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر سپاهی ساچمه‌زن» و «این گل پرپر شده، هدیه به میهن شده» سردادند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، از حضور خانواده دنیا فرهادی در مراسم چهلم فرزندشان جلوگیری شده بود.

همچنین ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد روز پنجشنبه ۲۹ دی‌ماه در ایذه، خانواده، نزدیکان و مردم این شهر بر سر مزار حامد سلحشور، معترض کشته‌شده، حاضر شده و یاد او را گرامی داشتند.

در کرمانشاه نیز، ویدیوی ارسال شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد پنجشنبه معترضان به یاد سینا نادری، جوان معترضی که با اصابت دو گلوله جنگی نیروهای سپاه پاسداران کشته شده بود، بر سر مزار وی در آرامستان «دره دریژ» حاضر تجمع کردند.

در دزفول نیز معترضان بر مزار محمد قائمی فرد حاضر شدند. قائمی فرد روز ۳۰ مهر ماه در تجمعات دزفول از ناحیه سر مورد اصابت گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت و پس از ۱۵ روز کما، درگذشت.

از سوی دیگر، ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده حاکی از آن است که خانواده محمدمهدی کرمی، معترض ۲۲ ساله، روز پنجشنبه بر مزار او در بهشت علی اشتهارد رفتند و مادرش به یاد این جوان اعدام‌شده، عزاداری و سینه‌زنی کرد.

بر اساس ویدیوهای ارسالی، خانواده محمدمهدی کرمی همچنین برای ادای احترام بر سر مزار محمد حسینی، دیگر معترض اعدام‌شده، حاضر شدند و بر مزار او دسته گل گذاشتند.

در دهگلان نیز، مردم در روز پنجشنبه ۲۹ دی‌ماه در مراسم چهلم شادمان احمدی، معترض کشته‌شده، بادکنک‌هایی را با سردادن شعار «ژن ژیان ئازادی» [زن زندگی آزادی] به باد سپردند.

از سوی دیگر، بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، قرار است مراسم چهلم آیدا رستمی، پزشک کشته شده، ساعت ۳ بعد از ظهر روز جمعه در امامزاده عبدالله گرگان برگزار ‌شود.

در همین حال اقدام پارلمان اروپا در تروریست شناختن سپاه پاسداران با استقبال گسترده معترضان در ایران همراه شده است.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای منتشرشده، مردم در برخی از شهرهای کردنشین از جمله سقز و مهاباد در پی تصویب قطعنامه پارلمان اروپا برای تروریستی خواندن سپاه پاسداران، به خیابان‌ها آمدند و به شادی پرداختند.

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال از شهرهای مختلف همچون قم و بندرعباس نشان می‌دهد پنجشنبه ۲۹ دی، مردم معترض ایران از تصویب پارلمان اروپا برای تروریست نامیدن سپاه پاسداران ابراز خوشحالی کرده و به سایر مردم تبریک گفته‌اند.

یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال ویدیویی را از پخش زنده جلسه پارلمان اروپا در روز پنجشنبه ۲۹ دی که به منظور بررسی گذاشتن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا برگزار شده بود، فرستاده و گفت: «به صورت زنده داریم از شبکه ]ایران[اینترنشنال اتحادیه اروپا را می‌بینیم. امیدوارم رای به تروریستی بودن سپاه بدهند. این هیجانش از بازی‌های جام جهانی بیشتر است.»

از سوی دیگر، در ادامه موج تازه‌ای از اعتصاب کارکنان صنعت نفت و گاز کشور، ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شماری از کارکنان و کارگران پایانه نفتی قشم دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

این در حالی است که روز ۲۷ دی‌ماه کارکنان رسمی صنعت نفت و گاز در اهواز، عسلویه، دهلران، شیراز، ایلام، بندرلنگه و آغاجری دست از کار کشیده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

از سوی دیگر، ویدیوهای ارسال‌شده از مناطق مختلف تهران به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم معترض شامگاه پنجشنبه شعارهایی همچون «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» و «مرگ بر بسیجی» را همراه با «رضا شاه روحت شاد» سر می‌دادند.

شعارنویسی و سایر شیوه‌های مقاومت مدنی نیز در نقاط مختلف کشور ادامه داشت. یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال پنجشنبه ویدیویی را از نورپردازی شعار «مرگ بر خامنه‌ای» بر روی دیوار مسجد تئاتر شهر در چهارراه ولیعصر تهران فرستاده که نشان می‌دهد این نمایش در کنار دستفروشان این چهارراه صورت گرفته و برای تعداد زیادی از مردم قابل مشاهده بود.

ویدیوی ارسالی دیگر به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد در ادامه کارزار شعارنویسی علیه جمهوری اسلامی، بامداد پنجشنبه روی دیوارهای منطقه پونک تهران شعارهایی چون «ما نسل سربداریم، از جان حذر نداریم» نوشته‌اند.

ویدیوی دیگری که به ایران اینترنشنال رسیده، نشان می‌دهد بامداد پنجشنبه ۲۹ دی‌ماه روی دیوارهای منطقه پونک تهران شعارهایی چون «پاسخ ما به اعدام، آتش سرخ قیام» نوشته شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چند چند

شنیداری

پادکست‌ها